Gebelikte uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality and quality of life in pregnancy
- Tez No: 471525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEŞE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, gebelik sürecinde uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 28 Nisan-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı Emek Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ASM ve Vadişehir ASM'lerine başvuran ve araştırmaya katılım kriterlerine uyan 386 gebe oluşturmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Anket Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarını, araştırmacı gözetiminde gebelerin kendileri doldurmuştur. Elde edilen veriler, SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between sleep quality and quality of life during pregnancy.The sample of the study consisted of 386 pregnant eligible women who applied to the Emek Family Health Center (ASM), Eskişehir Osmangazi University ASM and Vadişehir ASM, which were affiliated to Eskişehir Public Health Directorate betweenApril28 and August 30.In this study,“Survey Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI)”and“SF-36 Quality of Life Scale”were used as data collection tools.The data collection tools were filled by the pregnants themselves under the supervision of the researcher.The obtained data were analyzed by SPSS 20.0 program.