Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda kross klemp süresinin serum laktat düzeyine etkisi
The effect of duration of cross clamp on serum lactate levels of patients underwent open heart surgery
- Tez No: 471572
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Açık kalp cerrahisi sırasında ve sonrasında hiperlaktatemi sık görülen bir durumdur. Laktat, dokulara oksijen sunumunun yetersiz olması veya doku perfüzyonundaki bozulmalar sonucu enerji metabolizmasının anaerobik yolla sağlanması durumunda yükselmektedir. Serum laktat düzeyindeki yükselmeler pek çok faktöre bağlı olarak oluşabilmektedir. Çalışmamızdaki amacımız, bu faktörlerden biri olan kross klemp süresinin, serum laktat düzeyine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya açık kalp cerrahisi uygulanan 40 erişkin koroner arter hastası dahil edilmiştir. Bu hastalardan, serum laktat düzeylerini değerlendirmek için belirli dönemlerde kan örnekleri alındı. Kross klemp süresi 60 dakikanın altında olan grup (Grup 1: n=20) ve kross klemp süresi 60 dakikanın üzerinde olan diğer grubun (Grup 2: n= 20) preoperatif, intraoperatif 1. dönemde (kross klemp uygulandığında), intraoperatif 2. dönemde (kross klemp kalktığında), postoperatif '0'. saatte ve postoperatif '24'. saatte alınan kan örnekleri ile serum laktat düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular doğrultusunda yapılan istatistiksel değerlendirmelerde anlamlı sonuçlara ulaşıldı. Kross klemp süresi 60 dakikanın üzerinde olan grubun laktat seviyerlerinin, kross klemp süresi 60 dakikanın altında olan grubun laktat seviyelerinden anlamlı seviyede yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Çalışmamızda, açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda, kross klemp süresinin uzaması durumunda serum laktat düzeyinin yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hyperlactatemia is a common condition ensued during and after open heart surgery. Lactate levels increase in case of anaerobic way of the energy metabolism as a result of inadequate oxygen transfer to the tissues or degeneration of tissue perfusion. Elevation in serum lactate levels can occur due to various factors. The purpose of this study is to investigate the effect of one of these factors, duration of cross-clamp, on serum lactate levels. 40 adults with coronary artery disease underwent open heart surgery were enrolled in the study. Blood samples of these patients were collected to evaluate serum lactate levels in certain periods. Blood samples and serum lactate levels of the patients whose cross clamp procedure lasted shorter than 60 minutes (Group 1, n= 20) and whose procedure lasted longer than 60 minutes (Group 2, n=20) were compared, collected in the preoperative period, in the first term of intraoperative period (during cross-clamp procedure), in the second term of intraoperative period (when cross-clamp removed), at 0th hour and 24th hours of postoperative period. In accordance with the findings, the statistical evaluations gave significant results. It was revealed that the lactate levels of the group with duration of cross-clamp longer than 60 minutes were significantly higher than the group with duration shorter than 60 minutes. In this study, it is concluded that the serum lactate levels of the patients operated for open heart surgery increased in case of extended duration of the cross clemp procedure.