Diz osteoartritinde ev egzersiz programı ile fizyoterapist eşliğinde öğretilen ev egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of the home exercise program and the home exercise program taught by physiotherapist in knee osteoarthritis
- Tez No: 471573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı; fizyoterapist aracılığıyla gösterilen ve ev programı şeklinde verilen egzersizlerin diz osteoartritli hastalar üzerindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Koşuyolu Medipol Hastanesine başvuran, yaş aralığı 50-75 olan 40 diz osteoartritli hasta dahil edildi. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastalar randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalar ortopedist tarafından egzersiz broşürü verilerek gönderilirken, ikinci gruba fizyoterapist eşliğinde tüm egzersiz programı uygulamalı şekilde gösterilerek hasta eğitimi verildi. Her iki grup da ev egzersizlerini haftanın her günü, günde 2 kez, 15 tekrarlı olacak şekilde 6 hafta süreyle yaptı. Hastaların diz eklem hareket açıklığını (EHA) değerlendirmek için gonyometre, hamstring, quadriceps kas gücünü ölçmek için myometre, diz çevre ölçümü için mezura, ağrı seviyelerini değerlendirmek için Vizüel Analog skalası (VAS), klinik bulguların şiddeti ve mevcut klinik tablo için WOMAC ve hastaların günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için Kısa Form (SF-36) anketi kullanıldı. Değerlendirme ölçümleri tedavi öncesi ve sonrası yapıldı. Gruplar kendi aralarında tedavi öncesi EHA, VAS, WOMAC, SF-36, kas gücü ve çevre ölçümleri açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel yönden bakıldığında anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to search the effectiveness of home based exercise program taught by physiotherapist in knee osteoarthritis. The study was conducted on 40 volunteers with knee osteoarthritis, aged between 50-75. The patients, who met the inclusion criteria, were randomized into two groups. Both treatment groups did home exercise with 15 repetitions in 7 days a week for 6 weeks. 1st group given home exercise brochure directly by orthopedist while 2nd group given home exercise by taught by physiotherapist. Goniometer was used to measure range of motion of knee joints (ROM); Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the pain; WOMAC was used to evaluate severe of clinical signs and clinical condition; Short Form Health Survey (SF-36) was used to evaluate quality of life of patients. Pre and post- treatment evaluations were done. When the groups were compared in terms of pretreatment ROM, VAS, WOMAC, SF-36, strenghts of hamsting, quadriceps muscles and knee circumference measurements values, no statistical significance was found between the two groups (p>0.05).