Ortopedi ve travmatoloji kliniğinde yatan hastaların bağımsızlık düzeylerinin taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerine etkisi
The effects of independence levels of treated patients orthopedic and traumatology clinical before discharged to learning requirements
  1. Tez No: 471602
  2. Yazar: HÜMEYRA PAMUKSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Sağlık Eğitimi, Nursing, Orthopedics and Traumatology, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, ortopedi ve travmatoloji kliniğinde yatan hastaların bağımsızlık düzeylerinin taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerine etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma evrenini 1 Kasım 2016 - 1 Mart 2017 tarihleri arasında ortopedi ve travmatoloji kliniğinde yatan bireyler, örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirildikten sonra izin alınan toplam 250 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında ''Hasta Bilgi Formu'', '' Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) '' ve ''Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BGYAİ) '' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS for Windows 22.0 programı ile tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (Sayı, Yüzde, Medya, Sıra ortalama, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra Man Whitney-U , Kruskall Whallis test, Sperman Korelasyon ve Regresyon Analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan bireylerin %26'sı 51-60 yaş aralığında, %58'i kadın idi. Hastaların; bağımsızlık puan ortalaması (75,000±6,519), öğrenim gereksinimleri toplam puan ortalaması (184,280±34,270) olarak bulundu. Öğrenim gereksinimleri toplam ve bağımsızlık puanları arasında, negatif yönde (r=-0.491; p=0,000
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the aim of determining the effect of independence levels of patients in orthopedics and traumatology clinics on pre-discharge learning needs. The study population consisted of 250 patients who were treated to the orthopedics and traumatology clinic between 1 November 2017 and 1 March 2017 and whose sample was informed after informing them of the study. "Patient Information Form'', '' Patient Learning Needs Questionnaire (HÖGÖ) '' and '' Barthel Daily Living Activity Index (BGYAI) '' were used to collect the data.Man Whitney-U, Kruskall Whallis test, Sperman Correlation and Regression Analysis were used in the evaluation of the data in addition to descriptive statistical methods (Number, Percentage, Media, Rank average, Mean, Standard deviation) with IBM SPSS for Windows 22.0 program.26% of the individuals who participated in the survey were between 51-60 years of age and 58% were women of patients; The average score of independence was (75,000±6,519), the average score of the learning requirements was (184,280±34,270). There was a significant relationship between total and independence of learning needs on the negative side (r= -0.491, p= 0,000