Lower respiratory system infections bacterial agents of adults and children in istanbul, a case study by Medipol Mega Hospital
Erişkin ve çocuk hastalarda alt solunum yolu infeksiyonlarında izole edilen mikroorganizmalar, Medipol Mega Hastanesi vaka çalışması
  1. Tez No: 471610
  2. Yazar: MOHAMMED MOHAMMED AHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE İSTANBULLU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın genel hedefleri, alt solunum yolları enfeksiyonlarından pnömonilerin erişkin ve cocuk hastalardaki yoğunluğunu ve infeksiyon etkeni olan mikroorganizmaların antimikrobiyal duyarlılıklarını araştırmaktır. Araştırmamızda Ocak – Mart 2017 arasında hastanemize alt solunum yolu enfeksiyonu şüphesi ile başvuran 200 hastadan alınan alt solunum yolu örnekleri kullanılmıştır. Hastalardan 0-17 yaş arasında olanlar çocuk, 18 yaş ve üstü olanlar erişkin olarak gruplandırılmıştır. Numuneler hem yatan hem de ayaktan hastalardan alınmıştır. İncelemeye alınan numuneler balgam, bronkoalveoler lavaj ve trakeal aspirat olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Gerekli inkübasyon dönemi sonrası anlamlı üremeler tiplendirilerek antimikrobiyel duyarlılık testleri yapılmıştır. Elde edilen örneklerin %86`sı Gram negatif çomak olarak belirlenirken %14`ü Gram pozitif olduğu görüldü. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında organizmalar arasında şu etkenler saptandı; Pseudomonas spp. 41,1%, Klebsiella spp. 29,9%, Escherichia coli 15%, Staphylococcus aureus 8%, Streptococcus pneumoniae 5%. Kimi antibiyotiklere karşı duyarlılık görülse de, çalışmamızda hekimler tarafından alt solunum yolları enfeksiyonları tedavisi için çok kullanılan kimi antibiyotiklere karşı da yükselen direnç oranları saptandı. Bu antibiyotiklerin kontrolsüz ve yaygın kullanımından dolayı gelecekte daha da yüksek oranda bir direnç tablosu ile karşı karşıya gelmemiz malesef beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The general objectives of the study were to explore the incidence of lower respiratory infections due to bacterial pneumonias and to determine antimicrobial susceptibility patterns of infectious agents. The study participants were 200 patients included between January-March, 2017, mainly children and adults which were divided into two age groups 0-17 and those aged >18 years. The samples were collected from both inpatients and outpatients. The studied samples were; sputum, broncheoalveolar lavage (BAL) and tracheal aspirate. After proper incubation time, significant bacteria were identified and antimicrobial susceptibility tests were done. According to findings of the study, 86% of the samples were Gram-negative bacilli while 14% of the samples showed to be Gram positive. Based on the causative agents of lower respiratory tract infections following findings were discovered 41.1% Pseudomonas aeruginosa, 29.9% Klebsiella spp., 15% Escherichia coli, 8% Staphylococcus aureus while 5.6% were shown to be Streptococcus pneumoniae. In conclusion, although some antibiotics were found to be effective, the study findings were indicative of increased resistance to some common antibiotics that are widely prescribed by doctors for treatment of patients with lower respiratory system infections. There were also signs of growing overuse of such antibiotics, which can sadly lead to greater antibiotic resistance in the near future.