Torulopsis versatilis ile gliserin üretimi
  1. Tez No: 47163
  2. Yazar: TÜMAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TİJEN BOZDEMİR (ÖZBAŞ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; ozmofilik bir maya olan, Torulopsis versatilis kullanılarak bir çalkalamak su banyosunda ve bir karıştırmalı ve havalandırmalı fermentörde çeşitli substratlarm fermentasyon yoluyla gliserine dönüşümü incelenmiştir. Mikroorganizmanın üremesi ve gliserin üretimi için en uygun sıcaklık değeri 28°C ve besin ortamı başlangıç pH değeri ise 4.2 olarak bulunmuştur. Substrat türlerinin ve başlangıç derişimlerinin etkilerinin incelendiği çalışmalarda; glukoz, maltoz ve sakkaroz kullanılmış ve optimum derişimler sırasıyla; 75, 30, 100 g/l olarak bulunmuştur. Bu derişimlerdeki gliserin verimleri glukoz için % 22, maltoz için % 6.3 ve sakkaroz için ise; % 10.25 olarak hesaplanmış ve en uygun substrain glukoz olduğu tespit edilmiştir. Glukoz ve maltozda yüksek başlangıç derişimlerinin kullanılabileceği; sakkarozda ise başlangıç derişiminin yüksek olduğu değerlerde inhibisyonun meydana geldiği gözlenmiştir. Substrat inhibisyonuna bağlı ayrışma sabiti sakkaroz için; Kı= 672.61 (g sakkaroz/1) olarak hesaplanmıştır. Glukoz için hesaplanan teorik verim değeri % 51'dir ve çalışmada elde edilen verim değeri, teorik verim değerinin % 44'ü dür. Maltoz ve sakkarozda ise, deneysel verim değerleri teorik verim değerlerinin sırasıyla; % 12'si ve % 19'udur. Çalışmada ayrıca; glukozlu besin ortamına ilave edilen sodyum klorürün etkileri de incelenmiş ve optimum başlangıç sodyum klorür derişimi; 15 g/l olarak tespit edilmiştir. Diğer substratlar olan maltoz ve sakkarozla da bu başlangıç tuz derişimi kullanılarak deneyler yapılmıştır. Yüksek tuz derişimlerinin Torulopsis versatilis için inhibisyon etkisi yaptığı saptanmıştır. Fermentasyon ortamında azot kaynağı olarak kullanılan maya özütünün başlangıç derişiminin etkileri incelenmiş ve en uygun başlangıç derişimi 1 g/l olarak bulunmuştur. Fermentörde gerçekleştirilen çalışmalarda ise; hava akış hızının, karıştırma hızının ve mikroorganizma aşı derişiminin etkileri incelenmiş ve optimum değerler sırasıyla 4 l/saat, 500 rpm ve % 10 (v/v) olarak tespit edilmiştir. Gliserinin fermentasyon ortamından ayrılması ile ilgili deneylerde; vakum altında damıtma ve ürünün bir türevine (gliserin tribenzoat) dönüştürülerek geri kazanılması üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, conversion of various substrates to glycerol via fermentation by an osmophilic yeast, Torulopsis versatilis, was investigated in a water bath shaker and in an aerated and stirred fermentor. Optimum temperature and initial pH value of the medium for the microorganism growth and glycerol production were found to be as 28°C and 4.2, respectively. In the runs to determine the effects of substrate types and their initial concentrations; glucose, maltose and sucrose were used and their optimum concentrations were found as 75, 30 and 100 g/1, respectively. Glycerol yields calculated with these corresponding initial concentrations were 22.2 % for glucose, 6.3 % for maltose and 10.25 % for sucrose. The most suitable substrate was found as glucose. It was observed that higher initial concentrations could be used for glucose and maltose, meanwhile substrate inhibition occurred for sucrose at higher initial concentrations. Dissociation constant for substrate inhibition was calculated as Ki=672.61 (g sucrose/1). The theoretical yield was calculated as 51 % for glucose. The yield obtained in the study was 44% of the theoretical yield. Experimental yield values for maltose and sucrose were 12 % and 19 % of the corresponding theoretical yields respectively. Effects of sodium chloride addition in glucose based medium were also investigated in the study. Optimum initial sodium chloride concentration was found as 15 g/1. Experiments were conducted at this initial salt concentration with the other substrates; maltose and sucrose. Higher salt concentrations was found to have an inhibition effect on Torulopsis versatilis. The effect of initial yeast extract concentrations used as a nitrogen source in fermentation medium was investigated and optimum initial concentration was found to bel g/1. In fermentor runs, the effect of aeration and stirring rates and inoculum concentration were investigated and optimum values were found as 4 1/h, 500 rpm and 10 % of inoculum (v/v), respectively. In the experiments related to the recovery of glycerol from the fermentation media studies were conducted as vacuum distillation and conversion of the product to glycerol tribenzoate.