SpO2 and temperature measurement device based on ATmega328p microcontroller chip with mobile connection for real-time monitoring
SpO2 ve sıcaklık ölçüm cihazı bazlıATmega328p mobil bağlantılı mikrodenetleyici yongasıgerçek zamanlı izleme
  1. Tez No: 822582
  2. Yazar: MOHAMMED GHANIM KADHIM JANANEE
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHLİKA KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hastaların kanındaki oksijen doygunluğunu (SpO2) ve vücut ısısını sürekli olarak izlemek ve hastaları anında uyarmak için tanısal, invazif olmayan bir cihaz tasarlanmıştır. Bu sistemin, COVID-19 gibi enfeksiyonların tanısında ve ayrıca iyileşmiş COVID-19 hastalarında görülen kan pıhtısı oluşumu gibi rahatsızlıkların SpO2 ölçümleri ile teşhisi için kullanılması amaçlanmaktadır. Hastalar, bu bakım noktası (POC) test sistemi tarafından ateş yükselmesi veya düşük SpO2 durumunda bilgilendirilmektedir. Bu nedenle COVID-19 tanısı virüsü yaymadan çok daha hızlı yapılabilmekte ve ayrıca kan pıhtılaşmasına bağlı ölümlerin önüne geçilebilmektedir. İnvazif olmayan tıbbi sensörler ile mikrodenetleyici tabanlı bir elektronik SpO2 devre tasarlanmış ve uygulanmıştır. Kullanılan mikrodenetleyici ATmega328 tek çipli 8 bit işlemci çekirdeğidir. Devrede kullanılan nabız oksimetresi kandaki doymuş oksijen seviyesini tespit etme ve aynı zamanda kalp atış hızı ölçme yeteneğine sahip MAX30100 sensörüne dayanmaktadır. Cihazda ayrıca kızılötesi temassız sıcaklık sensörü MLX90614 de kullanılmıştır. Veriler sensörler tarafından toplanıp ve daha sonra ATmega328 mikrodenetleyici tarafından işlenirken, doğrudan elektronik devreye bağlı bir dijital LCD ekran veya bir akıllı telefon kullanılarak görüntüntülenebilmektedir. Mobil cihaza erişim, bir HC05 Bluetooth modülü kullanılarak sağlanmıştır. Bu tasarım tıbbi ölçümlerde kullanılan güvenilir cihazlarla da karşılaştırılmış ve SpO2 ve vücut sıcaklığının gerçek zamanlı olarak izlendişi gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Continuous monitoring of vital signals such as body temperature, heart beat rate and blood oxygen saturation (SpO2) for an early diagnosis of a disease is very important. Especially with the COVID-19 pandemic, the need for SpO2 level detecting is critical. SpO2 stands for peripheral capillary oxygen saturation. More specifically, it is the percentage of oxygenated hemoglobin (hemoglobin containing oxygen) compared to the total amount of hemoglobin in the blood (oxygenated and nonoxygenated hemoglobin)(Vasan et al., 2013). Normal SpO2 values vary between 95 and 100%. During the pandemic, most patients had to visit medical facilities which caused hospitals to be overwhelmed due to the massive number of cases which lead to even more people getting infected. Therefore, there is a need for a simple wearable, low-cost device that can be used at home as a point-of-care (POC) testing system which can transfer data wirelessly to a monitoring device. The proposed device is also implemented with an alarm system to promptly alert the potential patient in case of a temperature raise or an SpO2 drop. This system is not only for active patients but also for recovering COVID-19 patient. It has been found that some recovering COVID-19 patient can also suffer from long term effects in which the patient develops blood clots due to the side effects of the virus (Willyard, 2022). Blood clots are possible to be detected preliminarily by SpO2 measurements as well. The data will be displayed on a smartphone using the Bluetooth HC-05 Module as well as the ability to monitor the readings on an LCD screen.