Toplayıcısız kalkopirit-pirit flotasyonunda galvanik etkileşimin rolü
- Tez No: 47165
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
V ÖZET Sülfürlü minerallerin toplayıcısız flotasyon verim ve seçimliliğinin, büyük oranda galvanik etkileşimle olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmada, kalkopirit ile pirit arasında, flotasyon palpında meydana gelen bu etkileşimin etkileri elektrokimyasal yöntemle incelenmiştir. Flotasyon deneylerinde kullanılan cevherden saf olarak elde edilen tek mineral ve mineral karışımları kullanılarak, palpın potansiyeli, pH'sı ve çözünmüş oksijen içeriği ile bakır ve demir iyonları, EDTA kompleksleştirici reaktifi ve indirgen reaktif türünün toplayıcısız kalkopirit - pirit flotasyonuna etkilerinin saptanması amacıyla mikroflotasyon deneyleri yapılmıştır. Mineraller arasında meydana gelen galvanik etkileşim mekanizması ise, lineer taramalı voltametri yöntemi kullanılarak açıklanmıştır. Mikroflotasyon ölçeğinde yapılan deneylerden elde edilen sonuçların ışığı altında, cevher numuneleri kullanılarak laboratuvar ölçekli toplayıcısız flotasyon deneyleri yapılmıştır. Palp potansiyeli ile galvanik etkileşimin toplayıcın flotasyon verim ve seçimliliğine etkisi mikroflotasyon ve laboratuvar ölçekli flotasyon deneyleri yapılarak incelenmiş ve toplayıcısız flotasyon deney sonuçlarıyla karşılaştırılın ıştır. Sonuç olarak, yarı iletken özellikteki kalkopirit ve pirit mineralleri arasında meydana gelen galvanik etkileşim nedeniyle, karışım numunesindeki kalkopirit ve piritin flotasyon davranışlarının tek mineralli deneylerden farklı olduğu belirlenmiş, kalkopirit yüzeyinden çözünen bakır iyonlarının pirit yüzeyine soğrularak kükürtçe zengin CuS tabakası oluşturduğu ve pirit yüzeyini hidrofobik hale getirdiği ortaya konmuştur. Palpa ilave edilen karışım numunesindeki pirit miktarının kalkopiritten fazla olduğu durumlarda ise, kalkopiritin pirit yüzeyindeki hidrofilik demir hidroksit tabakalarından etkilendiği ve flotasyon veriminin düştüğü gözlenmiştir. Toplayıcılı ve toplayıcısız flotasyon deneylerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, galvanik etkileşimin flotasyon verim ve seçimliliğini benzer yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is well known that recovery and selectivity of collectorless flotation of sulphide minerals are negatively influenced by the galvanic interaction. In this research, effects of galvanic interaction between chalcopyrite and pyrite in a flotation pulp were investigated by using electrochemical methods. The effects of pulp potential, pH value and dissolved oxygen, iron and copper ions, complexing reagent EDTA and type of reducing reagent on collectorless flotation were determined by a series of microflotation tests conducted on chalcopyrite and pyrite as single mineral and mineral mixtures. Linear potential sweep voltammetry was employed to explain the mechanism of galvanic interaction. Laboratory scale flotation tests were then scheduled and performed on run-of-mine ore samples. The influence of galvanic interaction and pulp potential on the recovery and selectivity of collector induced flotation were subsequently investigated both at microflotation and laboratory scale tests and compared with the collectorless flotation results. As a conclusion, the flotation behaviour of chalcopyrite and pyrite was found to be different due to hydrophobic sulphur rich CuS layer on pyrite surface formed by the copper ions dissolved from chalcopyrite. The results obtained from the tests revealed that when the percentage of pyrite was greater than chalcopyrite in mineral mixture, the hydrophilic iron oxide layers exposed on pyrite surface were transferred onto chalcopyrite surface which in turn decreased the recovery. Comparison of collectorless and collector induced flotation tests indicated similar influence of galvanic interaction on both flotation processes.