Parabolic trough solar collector system design and construction
  1. Tez No: 5439
  2. Yazar: ALİ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET PARABOLİK GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ SİSTEMİNİN TASARIMI VE YAPIMI KARADUMAN Ali Yüksek Lisans Tezi, Mak.Müh.Böl. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Rüknettin OSKAY Şubat 1989, 136 sayfa Bu çalışmada, kollektörün etkenliğini bulmak için, pompalı sistemde çalışan ve doğrudan akışkanı ısıtan bir güneş kollektörünün tasarımı, yapımı ve deneysel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kollektörle depolar arasında ısı transferi akışkanı olarak su kullanılmıştır. Kollektörün merkezinde, 145,5 cm uzunluğunda, cam kılıflı ve seçici yüzey kaplamalı bir toplayıcı vardı. Güneş kollektörü üzerindeki ısı dağılımını yükseltmek için gelen güneş radyasyonunun odaklanması gerekir. Bu da güneş spektrumunda yüksek yansıtma özelliği bulunan yansıtıcı yüzeyin kullanılmasını gerektirir. Yansıtıcı olarak, iki malzeme araştırılmış ve karşılaştırılması yapılmıştır. Yansıtıcının boyu 146,5 cm, eni 114 cm ve çevresel eni 134 cm dir ve bu boyutlar odak uzaklığı 28,5 cm olacak şekilde ayarlanmıştır. Kollektörün verimine etki eden çeşitli tasarım parametreleri araştırılmıştır. Bu parametreler şunlardır; su giriş sıcaklığı, suyundebisi, toplayıcının soğurma katsayısı, yansıtıcının yansıtma katsayısı ve güneşin izlenmesi. Ayrıca ısı depolama tankının etkenliği de 4.46 W/°C olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Parabolik Kollektör, depo, seçici yüzey kaplaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PARABOLIC TROUGH COLLECTOR SYSTEM DESIGN AND CONSTRUCTION KARADUMAN Ali M.S. in Mechanical Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Rüknettin OSKAY February 1989, 136 pages In this study, a forced circulation and direct liquid heating solar collector was designed, constructed and tested in order to find its effectiveness. The water was used as the heat transfer fluid between the collector and storage tanks. At the center of the collector an absorber takes place which has a glass envelope length of 145,5 cm and selective surface coating. In order to increase the heat flux on a solar collector, the incoming solar radiation must be concentrated on the receiver (absorber) surface. This requires the use of a reflecting surface with high specular reflectance in the solar spectrum. As a reflector, two materials were investigated and compared with each other. Reflector had a length of 146,5 cm, a width of 114 cm, a peripheral width of 134 cm and it was sized to have a focal distance of 28,5 cm. The effects of various design parameters on the efficiency ofthe collector were investigated. These parameters are; inlet water temperature, mass flow rate, absorptivity of the receiver, reflectivity of the reflector and tracking. Also heat loss rate of the thermal storage tank was calculated as 4.46 W/ C. Keywords parabolic trough collector, solar thermal energy storage, selective coating IV