Dopamin eksikliği-koku bozukluğu ilişkisinin huzursuz bacak sendromunda incelenmesi, araştırma sonuçlarının tat duyusu ile karşılaştırılması
Discussion on the relationship between dopamine deficiency-odor disorder in the restless leg syndrome and the comparison of research results with the taste sensitivity
- Tez No: 471672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEKELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı dopamin eksikliği ve koku bozukluğu arasındaki ilişkiyi huzursuz bacak sendromlu hastalarda incelemektir. Ayrıca tat fonksiyonu da değerlendirilecek, çıkan sonucun koku fonksiyonları yönünden anlamı tartışılacaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 40 yaş üstü erkek cinsiyete sahip 50 sağlıklı gönüllü ve 40 yaş üstünde Huzursuz Bacak Sendromu tanısı almış, erkek cinsiyete sahip 50 hasta olmak üzere toplam 100 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan olgular Eylül 2016 – Nisan 2017 tarihleri arasında Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Çalışmada, koku testi için Sniffin' Sticks Test Bataryası kullanılmıştır. Hastaların, threshold - discrimination – identification(TDI) olarak ifade edilen ve her biri arasında 3-5 dakika bulunan test sonuçları kaydedilmiştir. Tat testi için Tat Strip testi kullanılmıştır. Her bir Strip yerleşiminden sonra, hasta tat alabildiyse aldığı tadın ne olduğu sorusuna cevap vermiş ve“tatlı”,“ekşi”,“tuzlu”,“acı”ve“tatsız”arasında seçim yapmıştır. Cevaplar, özet kâğıdına kaydedilmiştir. Her doğru cevap için bir puan verilmiştir. Testte maksimum skor 16 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Huzursuz bacak sendromlu hastalarda yaş ortalamaları 52,5 iken; sağlıklı grup yaş ortalaması 52,7 idi. HBS'li hasta grubunda TDI sonuçları 32,5 iken, sağlıklı grupta 37,5 izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The main objective of this study is to test taste and odor sensations in patients with restless leg syndrome. It is also aimed to examine the relationship between taste and odor tests. Materials and Methods: Fifty healthy volunteers with male sex over 40 years of age and 50 Restless Leg Syndrome (RLS) patients whom diagnosed RLS over 40 years of age were included in the study. A total of 100 people participated in the study. The cases participating in the study were selected among the patients who applied to the Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital Neurology Outpatient Clinic between September 2016 and April 2017. In the study, Sniff in 'Sticks Test Battery was used for odor testing. Test results were recorded, which were expressed as threshold - discrimination – identification (TDI) of patients and between 3-5 minutes between them. Taste strip test was used for the taste test. After each strip settling, the patient responded to what it tasted if it was possible and chose between“sweet”,“sour”,“salty”,“bitter”and“tasteless”. The answers are recorded on the summary papers. A score is given for each correct answer. The maximum score on the test was 16. Results: Mean age was 52.5 in RLS patients; the mean age of the healthy group was 52.7. TDI results were 32.5 in the RLS patient group whereas 37.5 in the healthy group. This result was meaningful even though the decrease remained at the lower limit of normosmia.