B12 eksikliği ciddiyetine göre hemogram parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of hemogram parameters according to severity of vitamin B12 deficiency
  1. Tez No: 471681
  2. Yazar: ÖVGÜ BÜKE
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: B12 vitamin eksikliği toplumda sık görülen bir megaloblastik anemidir. B12 eksikliği kemik iliğindeki tüm serileri etkileyebilir ve çocukluk çağındaki nörolojik gelişim açısından önemlidir. B12 eksikliğindeki hematolojik anomaliler arasında anemi, lökopeni ve trombositopeni sayılabilir ancak bu değişiklikler ileri evrede meydana gelmektedir. Amaç: Hemogram parametrelerindeki değişimler hastalığın ciddiyeti ile farklılık gösterebilir ve tanı koymakta yardımcı olabilir. Bu konu ile ilgili yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı B12 eksikliğinin ciddiyeti ile hemogram parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve erken tanıda kullanılabilirliğini sorgulamaktır. Materyal ve metotlar: T.C. Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk polikliniğine Ocak 2016 ve Kasım 2016 tarihleri arasında B12 eksikliği anemisi nedeniyle başvuran 237 çocuğun dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Üç ay, on altı yaş arasında, bilinen kronik bir hastalığı olmayan çocuklar çalışmaya alındı. Hastalar ağır ve orta şiddette B12 eksikliği olarak iki gruba ayrıldı. İki grubun B12 düzeyleri, hemoglobin, hematokrit, eritrosit dağılım genişliği, trombosit sayısı, ortalama eritrosit hacmi, ortalama trombosit hacmi, lenfosit ve nötrofil sayıları karşılaştırıldı. Bulgular: B12 vitamin düşüklüğünü etkileyen faktörleri belirlemek için istatistiksel olarak anlamlı bulunan parametreler RBC, Hemoglobin, Hematokrit ve RDW'dir. Bu parametreler ile yapılan logistik regresyon analizi sonucunda bölgemizdeki çocuklarda Vitamin B 12 düşüklüğünü etkileyen faktörün sadece RDW yüksekliği (p=0,01) olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda Vitamin B12 eksikliği olan çocuklarda sadece RDW yüksekliğinin erken bir belirteç olarak kullanılabileceği görülmektedir. B12 eksikliğinin homosistein artışına sebep olarak inflamasyonla ilgili olabileceği çeşitli literatürlerde tartışılmıştır. Bu çalışmalarda B12 eksikliği hem RDW hem de MPV'yi etkilemekteyken, bizim çalışmamızda sadece RDW'nin etkilenmiş olduğu görülmüştür. RDW yüksekliğinin B12 eksikliği ile ilişkisinin araştırılması ve erken tanıda kullanılabilirliği için daha geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: B12 vitamin deficiency is one of the common reasons of megaloblastic anemia. B12 vitamin deficiency could affect all series in bone marrow and is extremely important in childhood neurological development. Aim: Changes in complete blood count may differ according to disease severity and may be helpful for diagnosis. There are limited number of studies regarding this subject. Our aim is to evaluate the correlation between disease severity and complete blood count parameters and to investigate the use of these parameters for early diagnosis. Materials and Methods: Patient files of 237 patients referred to Bagcilar Training and Research Hospital outpatient clinic between January 2016 and November 2016 were retrospectively inspected. Patients between the ages of 3 months and 16 years with no history of chronic disease were included in the study. Patients were separated into two groups regarding their B12 vitamin levels as mild or severe B12 vitamin deficiency. B12 levels, hemoglobin, hematocrit, reticulocyte distribution width, thrombocyte, mean corpuscular volume, mean platelet volume, lymphocyte and neutrophil counts were compared between the groups. Findings: Red blood cell count, hemoglobin, hematocrit and red cell distribution width were the only statistically significant parameters for detecting the factors effecting low B12 vitamin levels. Logistic regression analysis of these parameters revealed red cell distribution width as the only factor effecting low B12 vitamin levels. Result: Our results showed that red cell distribution width can be used as en early marker for B12 vitamin deficiency in children. Previous studies suggested that B12 vitamin deficiency may be relevant to inflammation due to increased homocystein levels in B12 vitamin deficiency patients. While these studies showed decreased B12 levels effected both red cell distribution width and mean platelet volume, our study only red cell distribution width was found relevant. Further studies are needed to investigate the correlation of red cell distribution width and B12 vitamin deficiency and to question the availability of these parameters in early diagnosis of B12 vitamin deficiency.