Henoch Schönlein purpura hastalığında miRNA değişikliklerinin etkisinin değerlendirilmesi
The effects of mirna changes in Henoch Schonlein purpura disease
  1. Tez No: 733894
  2. Yazar: ALİCAN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SÖZERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Henoch-Schönlein purpurası (HSP); küçük çaplı damarların tutulumu ile karakterize, sistemik, non-trombositopenik purpura, artrit, artralji, böbrek tutulumu ve gastrointestinal sistem (GİS) tutulumu ile karakterize bir vaskülittir. Çocukluk çağının en sık görülen vaskülitidir. Mikro RNA'lar (miRNA) küçük, tek iplikçikli RNA molekülleridir. Hedef genin mRNA'sına karşılık gelen gen dizilimine sahiptirler ve hedef genin mRNA'sı üzerinden gen ekspresyonunu değiştirirler. Güncel miRNA veri tabanında insan genomunda şu ana kadar 38589 miRNA tanımlanmıştır. Henoch-Schönlein purpurasında tutulumlarının hastalar arasındaki farklılıkları çeşitli epigenetik faktörlerin süreçte rol oynadığını düşündürmektedir. İnsan vücudunda gen ekspresyonu üzerinde önemli rol oynadığı düşünülen en önemli faktörlerden birisi ise mikro ribonükleikasittir. Literatürde HSP'nin miRNA profillemesi üzerine yapılan çalışma sayısı sınırlıdır. Çalışmamamızda HSP tanısı alan hastalarda inflamasyon ve immün süreçle ilişkileri olan miR-21, miR-146, miR-155, miR-197-3p, miR-144-3p düzeyleri ve bu miRNA'ların klinik bulgular ile ilişkisi araştırıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmaya Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları bölümünde HSP tanısı alan ve 0-18 yaş aralığında, başvuru öncesinde steroid ve immunsupresif tedavi almamış 33 hasta ve kontrol grubu olarak Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Sağlam Çocuk polikliniğine başvurup şikâyeti ve takipli olduğu bir hastalığı olmayan normal fizik muayenesine sahip aynı yaş grubundaki 20 çocuk dahil edildi. Hastaların tüm demografik bilgileri ve başvuru klinik bulguları kaydedildi. Hastalar çalışma sonuna kadar prospektif izlendi. Tanı anında ayrılan hasta serumları – 80 derece de saklandı. Örnekler toplu olarak Ege Üniversitesi Tıbbı Genetik laboratuvarında“real time PCR”yöntemi ile incelendi. BULGULAR:Yapılan miRNA profili sonucu atak döneminde miRNA-197-3p anlamlı olarak yüksek; miR-146-5p ve miR-155-5p ise anlamlı olarak düşük görüldü. Hastaların miRNA düzeyleri ile proteinüri, eklem tutulumu ve GİS tutulumu arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. SONUÇ: Sonuç olarak miRNA'ların çalışma prensipleri ve HSP'nin gelişim mekanizmaları arasında hala bilinmeyen birçok konu mevcuttur. Yaptığımız bu çalışma ile hem miRNA'ların bir biyo-belirteç olarak kullanılabilmesi hem de HSP'nin diğer vaskülitler ve inflamatuar hastalıklardan farklarını ortaya koymada yardımcı olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Henoch Schönlein purpurası, miRNA, mi-197-3p, mi-155-5p, mi-21-5p, mi-146-5p, mi-144-3p
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Henoch-Schonlein purpura (HSP); It is a vasculitis characterized by the involvement of small vessels, systemic, non-thrombocytopenic purpura, arthritis, arthralgia, renal involvement and gastrointestinal system involvement. It is the most common vasculitis of childhood. MicroRNAs (miRNA) are small, single-stranded RNA molecules. They have the gene sequence corresponding to the mRNA of the target gene and inhibit gene expression through the mRNA of the target gene. In the current miRNA database, 38589 miRNAs have been identified in the human genome so far. The differences in HSP involvement among patients suggest that various epigenetic factors play a role in the process. One of the most important factors thought to play an important role on gene expression in the human body is micro ribonucleic acid. The number of studies on miRNA profiling of HSP is limited in the literature. In our study, the role of miR-21, miR-146a, miR-155, miR-197-3p, miR-144-3p, which are associated with inflammation and immune processes, in HSP was investigated. MATERIALS and METHODS: In this study, 33 patients, aged 0-18 years, who were diagnosed with HSP in the Umraniye Training and Research Hospital Pediatric Health and Diseases Department, and who did not use steroid therapy before admission and who did not receive steroid and immunosuppressive therapy, and as a control group, were sent to the Umraniye Training and Research Hospital Pediatrics Health and Diseases Healthy Pediatrics outpatient clinic. The study consisted of 20 children of the same age group with normal physical examination who did not have any complaints or a disease that they were followed up. All demographic information and clinical findings of the patients were recorded. The patients were followed prospectively until the end of the study. Patient serums separated at the time of diagnosis were stored at –80 degrees. The samples were analyzed collectively in Ege University Medicine Genetics laboratory using the“real time PCR”method. RESULTS: As a result of the miRNA profile, miRNA-197-3p was significantly higher in the attack period; miR-146-5p and miR-155-5p were found to be significantly lower. There was no significant difference between patients' miRNA levels and proteinuria, joint involvement and GIS involvement. CONCLUSION: In conclusion, there are still many unknown issues between the working principles of miRNAs and the developmental mechanisms of HSP. With this study we have done, the use of miRNAs as a biomarker will be helpful in revealing the differences of HSP from other vasculitis and inflammatory diseases. KEYWORDS: Henoch Schönlein Purpura, miRNA, mi-197-3p, mi-155-5p, mi-21-5p, mi-146-5p, mi-144-3p