Kronik bel ağrısı olan hastalarda lokal anestezi uygulaması ile transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (tens) tedavisinin uzun dönem etkinliğinin karşılaştırması
Comparison of Long-Term Efficacy of Local Anesthetic Application to Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) Treatment in Patients with Chronic Low Back Pain.
- Tez No: 471686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN BAYRAM ÇARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu prospektif, randomize çalışma, kronik bel ağrılı hastalarda minimal invaziv girişimle yapılan ucuz, güvenilir lokal anestezik uygulaması ile TENS tedavisinin uzun dönem etkinliğinin karşılaştırması amacı ile yapıldı. Çalışmaya 25-75 yaş aralığında, mekanik bel ağrısı olan ve ağrısı en az 3 aydır devam eden 66 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Birinci grup (n:33) hastalara; standart fizik tedavi protokolüne (sıcak paket, radar ve egzersiz) ilaveten % 0.5 lidokain intradermal ve subkutan olarak bel bölgesine infiltrasyon anestezisi şeklinde uygulandı. Enjeksiyonlar 3 günde 1 seans olmak üzere toplam 4 seans yapıldı. İkinci grup (n:33); standart fizik tedavi protokolü (sıcak paket, radar ve egzersiz) alıp ilaveten standart analjezik etkili fizik tedavi modalitesi olan TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonu) tedavisi aldı. Fiziksel tıp modaliteleri her iki gruptaki hastaların bel bölgesine 10 seans olarak uygulandı. Her iki gruptaki hastaların tedavi öncesinde (TÖ), tedavi bitiminde (TS) ve tedavi bitiminden 3 ay sonra (TS3) olmak üzere ağrıları GAS (Görsel Analog Skala) ile, dizabiliteleri Oswestry Disability Index (ODI) ile, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) anketleri ile, bel eklem hareket açıklığı Schober testi ile değerlendirilerek veriler toplandı. Çalışmanın sonucunda her iki grupta GAS ve Oswestry değerlerinde tedavi öncesine göre tedavi sonrası (TS) ve tedavi sonrası 3. ayda (TS3) istatistiksel olarak anlamlı düzelme tespit edildi. Her iki grupta da SF-36 fiziksel bileşen özet (FBÖ) ve SF-36 mental bileşen özet (MBÖ) skorlarında ve Schober testinde TS ve TS3'de anlamlı düzelme elde edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda TS ve TS3'de GAS, Oswestry, SF-36 FBÖ ve SF-36 MBÖ değerlerinde enjeksiyon grubu lehine anlamlı fark bulundu. TS ve TS3 Schober ölçümlerinde iki grupta artış meydana geldi. Birinci grupta eklem hareket açıklığı daha belirgin artsa da iki grup arasında istatistiksel fark bulunmadı. Bu sonuçlara göre kronik bel ağrısında lokal anestezi uygulaması ve TENS tedavisi hastaların ağrı, dizabilite ve yaşam kalitesi skorlarını anlamlı olarak düzeltmiştir. Kronik bel ağrılı hastalarda lokal anestezi uygulaması TENS tedavisine göre kısa ve uzun dönemde daha üstün bir tedavi gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized study was conducted in the purpose of comparison of the long-term effectiveness of minimally invasive applied local anesthetics which is safe and cheap to TENS treatment in patients with chronic low back pain (CLBP). Sixty-six patients with 3 months LBP between 25-75 years were included in this study. The patients were randomized into 2 groups. In the first group (n=33); the patients received standardized physical therapy protocol (including hot pack, radar and exercise) in addition to infiltration anesthesia applied to lumbar area with intradermal and subcutaneous 0,5 % lidocaine solution injections. Four injection sessions were applied to this group as one session in three days. In the second group (n=33); the patients received standardized physical therapy (including hot pack, radar and exercise) in addition to analgesic TENS treatment. In both groups, the patients received 10 sessions of physical therapy to their lumbar area. Pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), disability was evaluated with Oswestry Disability Index (ODI), health related quality of life was evaluated with Short-Form Survey 36 (SF-36) and range of motion (ROM) of lumbar spine was measured with Schober test at pre-treatment (baseline), post-treatment (PT) and 3 months after treatment (PT3). Statistically significant differences were found in both groups in VAS and ODI in PT and PT3. In both groups SF-36 Physical Component Summary (PCS) and Mental Component Summary (MCS) and Schober test values showed statistically significant improvement. Intergroup comparisons; VAS, ODI, SF-36 PCS and SF-36 MCS values in PT and PT3, there was significant difference in favor of the injection group. In two groups PT and PT3 Schober scores were increased. No statistically difference was found in Schober scores in PT ve PT3 between groups, although there was a prominent increase in first group. According to this results, both local anesthetic and TENS treatments showed a significant improvement in pain, disability and quality of life in CLBP. In terms of short and long term results, local anesthetic application seems to be a better option than TENS treatment in patients with CLBP.