Epidural steroid enjeksiyonunun açlık kan şekeri üzerine olan etkileri
The effects of the epidural steroid injection on fasting blood glucose
- Tez No: 880723
- Danışmanlar: UZMAN ATAKAN ERKILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özet Bel ağrısı, günümüzde çok sık karşılaşılan, iş gücü kaybının yanı sıra ekonomik kayba da neden olabilen ve kronikleştiğinde multidisipliner yaklaşılması gereken bir sağlık problemidir. İlaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, davranışsal ve kognitif tedavinin yanısıra minimal invaziv girişimler de kronik bel ağrısının tedavisinde önemli yer kaplamaktadır. Kronikleşen bel ağrısı tedavisinde epidural aralığa kortikosteroid verilmesi 40 yılı aşkın süredir kullanılan bir tedavi yöntemidir. Epidural steroid enjeksiyonu ile ağrı tedavisi, steroidlerin fosfolipaz A2'i inhibe etmeleri sonucu meydana gelen prostoglandin ve lökotrien sentez blokajına sekonder antiinflamatuar mekanizma ile gerçekleşmektedir. Bu enjeksiyonlar için en sık kullanılan steroid preperatları metilprednizolon asetat ve triamsinolon asetonidtir. Ağrı konusunda sık kullanılan steroidlerin sistemik etkileri çok yaygın olarak çalışılmıştır. Bu etkiler birçok yayın ile belgelenmiştir. Ancak, bu ilaçların epidural veya intraartiküler uygulanması gibi steroidlerin lokal uygulanmalarında görülen metabolik etkileri hakkında hala yeterli miktarda bilgi ve yayın bulunmamaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, kronik bel ağrısı olan için epidural steroid enjeksiyonu planladığımız hastalarda açlık kan şekeri takibi yaparak lokal steroid tedavisinin etkilerini gözlemlemektir. Çalışmaya 27-70 yaşları (ortalama yaş 48.56± 12.84) arasında 29 kadın ve 10 erkek toplam 39 hasta dahil edildi. Tüm hastaların işlem öncesi açlık kan şekeri 12 saatlik tam açlıktan sonra 5 ml kan örneği alınarak biyokimya laboratuarına gönderildi ve sonuçlar kaydedildi. Hastalara oturur pozisyonda, L3-L4 veya L4-L5 seviyelerinden epidural aralığın lokalizasyonu“asılı damla yöntemi‟ ile epidural aralık belirlenerek ve daha sonra epidural aralığın yeri ”direnç kaybı tekniği‟ ile teyit edilerek işlemler uygulandı. İşlem sonrası 5 gün boyunca hastaların açlık kan şekeri takipleri yapıldı. Çalışmada elde ettiğimiz bulgular değerlendirildiğinde, dahil ettiğimiz tüm hastalarda işlemden sonra ilk üç gün ortalama açlık kan şekeri düzeylerinde belirgin artış gözlenmiştir. Bu artış, 1. ve 2. günlerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 3. gündeki artış ise istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu hastalarda, ortalama açlık kan şekeri düzeyleri, işlem öncesi değerlere 4. günde ulaşmıştır. Diyabetik olmayan hastalarda ortalama açlık kan şekeri düzeylerinde işlem sonrası 1. günde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunurken, işlem öncesi değerlere 3. günde ulaşılmıştır. Diyabetik hastalarda ise ortalama açlık kan şekeri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış ilk 2 günde gözlenirken, 3. gün tespit edilen artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. Diyabetik hastalarda işlem öncesi değerlere 4. günde ulaşıldığı gözlenmiştir. Bu sonuçlarla, diyabetik hastalarda kan şekeri regülasyonunun daha fazla bozulduğunu ve daha uzun sürede normal seviyelere döndüğünü gözlemledik. Çalışmamız sonucunda, sistemik uygulanan steroidler gibi epidural steroid enjeksiyonlarının da hastaların kan şekeri regülasyonu üzerinde negatif etkilere sahip oldukları düşünülmüştür. Bulgularımızı bu konuda yapılan diğer çalışmalar ile karşılaştırdığımızda, steroidlerin kan şekeri regülasyonu üzerindeki etkilerinin, işlem sırasında kullanılan ilacın farmakodinamik etkileri ve uygulanılan işlem sayısı ile de ilgili olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, diyabeti olan hastalarımızda kan şekeri regülasyonunun daha fazla bozulması sebebi ile işlem sonrası bu hastalarda kan şekeri düzeyinin daha yakından takip edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Summary Low back pain is a very common health problem that can cause economic loss as well as loss of work-force. When the pain becomes chronic, it may require a multidisciplinary approach. In addition to drug therapy, physical therapy and rehabilitation, behavioral and cognitive therapy, minimally invasive interventions also occupy an important place in the treatment of chronic low back pain. In the treatment of chronic low back pain, administration of corticosteroids to the epidural space is a method that has been used for more than 40 years. Pain management with epidural steroid injection is achieved by an anti-inflammatory mechanism secondary to prostaglandin and leukotriene synthesis blockade, which occurs as a result of steroids inhibiting phospholipase A2. The most commonly used steroid preparations for these injections are methylprednisolone acetate and triamcinolone acetonide. The systemic effects of steroids, which are commonly used in pain, have been widely studied. These effects have been documented in various publications. However, there is still not enough information and publications about the metabolic effects of the steroids in local administration, such as epidural or intra-articular administration. Our aim in this study is to observe the effects of local steroid treatment by monitoring fasting blood glucose in patients with chronic low back pain to whom we applied epidural steroid injections. A total of 39 patients, 29 female and 10 male, aged between 27-70 years (mean age 48.56± 12.84 years) were included in this study. Before the procedure, fasting blood glucose levels of all patients were measured after 12 hours of fasting period. For this measurement, 5 ml blood sample taken from the patients were sent to the biochemistry laboratory and the results were recorded. Procedures were applied to the patients in the sitting position. The epidural space was localized at the L3-L4 or L4-L5 levels with the 'hanging drop method' and this location was confirmed using the 'loss of resistance technique'. Fasting blood glucose levels were followed for 5 days after the procedure. When the results we obtained in the study were evaluated, a significant increase was observed in the mean fasting blood glucose levels in the first three days after the procedure in all the patients we included. This increase was found to be statistically significant on the 1st and 2nd days. The increase on the 3rd day was not statistically significant. In these patients, mean fasting blood glucose levels reached pre-procedural values on day 4. In non-diabetic patients, while there was a statistically significant increase in mean fasting blood glucose levels on the 1st day after the procedure, the pre-treatment values were reached on the 3rd day. In diabetic patients, while a statistically significant increase in mean fasting blood glucose levels was observed in the first 2 days, the increase detected on the 3rd day was not statistically significant. It was observed that pre-procedural values were reached on the 4th day in diabetic patients. With these results, we observed that the impairment of the regulation of blood glucose in diabetic patients was more severe than in non-diabetic patients and the blood glucose levels returned to normal in a longer time. The results of our study indicated that epidural steroid injections may have negative effects on the blood glucose regulation of patients, similar to systemic steroids. Comparing our findings with other studies on this subject, we consider that the effects of steroids on blood glucose regulation may also be related to the pharmacodynamic effects of the drug used during the procedure and the number of procedures that were applied to the patient. Since blood glucose regulation is more impaired in patients with diabetes, we suggest that blood glucose levels should be followed more closely in these patients after an epidural steroid injection.