İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan açıklanamayan infertil olgularda yumurta toplama günü endometrial kavitenin folikül sıvısı ile yıkanmasının gebelik oranları üzerine etkisi
Influence on pregnancy results of unexplained infertile women undergoing intrastoplasmic sperm injection (ICSI) by flushing the endometrial cavity with follicular fluid on oocyte retrieval day
- Tez No: 471690
- Danışmanlar: UZMAN ELİF TOZKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: ICSI yapılan açıklanamayan infertil olgularda oosit toplama günü, matür folikül elde ettiğimiz folikül sıvısını endometrial kaviteye enjekte etmek suretiyle bu yıkama işleminin gebelik sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2016 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştıma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'ne başvuran 100 adet açıklanamayan infertilite tanısı almış olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular yıkama (flushing) grubu (çalışma grubu)(n = 50) ve kontrol grubu olarak (n = 50) iki gruba ayrılmıştır. Randomizasyon bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Dahil edilme kriterleri; yaşı 20 ile 39 yıl arası; bazal FSH
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim was investigating the pregnancy results in unexplained infertile women undergoing ICSI, by flushing the endometrial cavity with folliculer fluid, that we maintained mature follicules inside them in oocyte retrieval day. Study Design: 100 subfertile women who applied to Zeynep Kamil Hospital, In Vitro Fertilization Center between October 2016 to May 2017 were randomized with computer generated programme. The patients were divided into two groups; follicular fluid group (n=50) and control group (n=50). The inclusion criterias were: age between 20-39 years, basal FSH level < 10 mIU/ml, body mass index