İlkokullarda matematik ders kitaplarının öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 47171
  2. Yazar: MERAL ESİRGEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu tez ilkokullarda matematik derslerinde okutulan der3 kitaplarının öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır*. Tezimizde kullanılan veriler, araştırmalarda veri toplama tekniklerinden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anketteki sorular literatür taramasıyla belirlenmiş ve uzman görüşleriyle kesinleştirilmiştir. Bu tezde, Bolu ili çevresi, Düzce ve Cumaova ilçelerindeki Cumaova Pansiyonlu ilköğretim Okulu, Gümüşova ilköğretim Okulu, Nimet Pisak ilkokulu, Mehmet Metin ilkokulu, Düzce Atatürk ilkokulu ve Cumhuriyet ilkokulunda görev yapan öğretmenler denek olarak kullanılmıştır. öğretmenlere uygulanan.ankette ilkokullarda okutu- tulan matematik ders kitaplarının, içerik, anlatım biçimi, öğrenci ilgi ve beklentilerine uygunluk düzeyi ve ilkokul larda okutulan matematik ders kitaplarının seçiminin komisyon aracılığıyla yapılıp yapılmaması konularıyla ilgili 36 madde yer almış ve elde edilen veriler yüzde, frekans ve çapraz tablolar yöntemiyle çözümlenmiştir. Tezde ortaya çıkan sonuçlara göre, ilkokullarda okutulan matematik ders kitaplarının, öğrenmeyi sallamadaki katkılarının yeterli olmadığı ve yeniden gözden geçi rilmesinin zorunluluğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesi3 is to determine the teachers' opinions about the contributions of mathematics coursebooks used in primary schools. The data used this thesis were collected with the questionnaire technique as a research instrumentation. The questions in the questionnaire were prepared after reviwing the literature and were given final form after experts' comments. The subjects of this thesis were mathematics teachers at Cumaova Pansiyonlu Primary School, Gümüşova Primary School, Nimet Pisak Primary School, Mehmet Metin Primary School, Düzce Atatürk Primary School and Cumhuriyet Primary School in Düzce and Cumaova, which are counties of Bolu. The questionnaire U3ed in the thesis consists of 36 items concerning the contents, explanation, form and level of students' interests and expectations of mathematics coursebooks and whether or not the commissions should select mathematics coursebooks used in primary schools. The data collected were analysed with percentage, frequency and cross tables methods. According to the results obtained from this research, it is concluded that mathematics coursebooks used in primary schools were not effective enough in the learning of mathematics and that present coursebooks must inevitably be reconsidered.