Porella cordeana ve porella platyphylla'nın (porellaceae) kimyasal bileşikleri ve biyolojik aktiviteleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of porella cordeana and porella platyphylla (porellaceae) for the chemical composition and biological activity
  1. Tez No: 471712
  2. Yazar: MERVE KARADENİZ LAMBRECHTS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Porellaceae familyasına ait olan Porella cordeana ve P. platyphylla üzerinde fitokimyasal ve biyolojik aktiviteye ait araştırmaların yapılması amaçlanmıştır. Birbirine çok benzeyen Porella cordeana ve P. platyphylla türlerinin; kimyasal yapılarının ve aktivitelerinin karşılaştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Öncelikle, her iki türün İTK ile eterli ekstrelerinin kimyasal içerikleri karşılaştırılmış ve bir ön fikir elde edilmiştir. Daha sonra, P. cordeana'ya ait eterli ekstrenin, Caco-2 (kolon kanseri hücreleri) üzerindeki ve RAW 264.7 (fare makrofaj hücreleri) üzerinde sitotoksisitesi MTT yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ekstrenin yüksek bir sitotoksik aktivitesi olmamakla birlikte, fare makrofajlarına sitotoksik etkisinin olmaması anti-enflamatuar etkisinin olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, fazla miktarda toplanmış olan ve tür ayrımı gerçekleştirilmiş olan P. cordeana ile, izolasyon çalışmalarına devam edilmiştir. İzolasyon çalışmaları sonucunda 4 yeni bileşik izole edilmiş olup, yapıları NMR, IR, UV ve MS spektroskopileri ile aydınlatılması sonucu Porellasetal A-D olarak isimlendirilen pinguisan tipi (Tip V) seskiterpenik bileşiklere ulaşılmış ve literatüre kazandırılmıştır. İzolasyon çalışması yapılan tür P. cordeana eterli ekstresi ve izole edilen bileşiklerinin biyoaktivite tayini SRB yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Aktivite tayininde, elde edilen bileşiklerin HT29 (kolon kanser hücreleri) ve MCF-7 (insan meme kanseri hücreleri) üzerine sitotoksik etkisi, kamptothesin ve taksol gibi bilinen iki madde ile kıyaslanmış, ancak yüksek bir etkiye rastlanamamıştır. Bununla birlikte, daha sonra farklı aktivitelerin incelenmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, phytochemical and biological activity studies on Porella cordeana and P. platyphylla belonging to Porellaceae family were aimed. Porella cordeana and P. platyphylla species which are very similar to each other; The comparison of chemical structures and activities is the purpose of this study. Firstly, the chemical contents of the ether extracts were compared with each other, and a preliminary idea was obtained. Subsequently, the cytotoxicity of the P. cordeana extract, Caco-2 (colon cancer cells) and RAW 264.7 (mouse macrophage cells) was assessed by MTT assay. Although there is no high cytotoxic activity of the extract, the lack of its cytotoxic effect on mouse macrophages suggests that it may be an anti-inflammatory effect. However, isolation studies with P. cordeana, which had been collected in excess and species differentiation were carried out, have been continued. As a result of the isolation studies, 4 new compounds were isolated and the results were illuminated by NMR, IR, UV and MS spectroscopy. The resulting pinguisan type (Type V) sesquiterpenic compounds, named Porellasetala-D, were reached and the literature was gained. The isolation of P. cordeana was carried out by the SRB method and the bioactivity of the isolated compounds was determined. In the activity assay, the cytotoxic effect of the compounds obtained on HT29 (colon cancer cells) and MCF-7 (human breast cancer cells) was compared with two known substances such as camptothecin and taxol, but no high efficacy was observed. However, it was planned to examine different activities later on.