Sanatta oryantalizm ve bir oryantalist olarak Osman Hamdi
Orientalism in art and Osman Hamdi as an orientalist
  1. Tez No: 471726
  2. Yazar: SERRA HANİFE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Batı ve Doğu medeniyetleri arasındaki çatışma, büyük ölçüde bir sosyal zemin üzerine inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca Batı ve Doğu, birbirlerini sadece savaş meydanında tanımış ve bu sayede de birbirlerine dair sadece savaş meydanlarında gördüklerine göre fikir sahibi olmuşlardır. Bu fikirler, yıllar içerisinde Batı'nın ve Doğu'nun, sosyal anlamda, birbirlerini çeşitli açılardan ve negatif olarak tanımlamalarına neden olmuştur. Fakat bu süreçte Batı, konuyu daha sert olarak değerlendirmiş ve Doğu'yu kötü olarak göstermekten vazgeçmemiştir. Bu sürecin bir parçası olarak oryantalizm yaklaşımı, Batı'nın, Doğu'ya dair sert, aşağılayıcı ve düşmanca tavrını sergilemek adına yaratılmıştır. Büyük ölçüde siyasi bir anlamı olan oryantalizm, zaman içerisinde, kendisine sanat dünyasında da yer bulmuştur ve resim, oryantalizmin en güçlü araçlarından biri haline gelmiştir. Aynı zamanda resim, hayallere dayalı kötü ve olumsuz Doğu imajını da pekiştirmiştir. Bu bağlamda oryantalizm resimde bir tartışma konusu olurken, Doğulu ressamlar açısından da oryantalizm algısını ve ona dair değerlendirmeleri son derece önemlidir. Bu Doğulu ressamlardan biri olarak Osman Hamdi Bey eserleri ile birlikte oryantalist ya da oryantalizm karşıtı biri olarak, farklı açılardan değerlendirilmiştir. Bu tezde, oryantalizm ve onun sanattaki yansımaları temelinde, Osman Hamdi Bey'in seçilmiş eserleri incelenmekte ve bu eserlere göre Osman Hamdi Bey'in oryantalizm ile olan ilişkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The conflict between Western and Eastern civilizations was built mostly on a social sphere. For many years, West and East knew each other on the battlefields and in this process, they had opinions about each other due to their views on the battlefields. These ideas caused West and East, in social mean, to describe each other from various angles and negatively. However, in this process, West evaluated the issue tougher and did not give up showing the East as evil. As a part of this process, the approach of orientalism was created to show West's tough, humiliating and unfriendly attitude against the East. Orientalism, which has a political meaning mostly, in time, found a place in the world of art and painting became one of the most powerful tools of orientalism. At the same time, the painting consolidated the Eastern image, which depends on dreams and is negative. In this context, while orientalism become a matter of debate, for Eastern painters, their perception of orientalism and their evaluations on this issue are extremely important. As one of these Eastern painters, Osman Hamdi Bey was evaluated as an orientalist or an anti-orientalist from different angles. In this thesis, in the basis of orientalism and its reflections in art, the chosen works of Osman Hamdi Bey are investigated and the relation of Osman Hamdi Bey with orientalism due to these works is evaluated.