Yöneticilerin liderlik tarzları ile çalışan performansı arasındaki ilişki : Bir kargo şirketinde uygulama
Relationship between the leadership styles of managers and worker performance: A cargo company application
  1. Tez No: 471725
  2. Yazar: MİNE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Liderlik olgusu, günümüz iş yaşamına yön veren bir öneme sahiptir. İnovatif çözümler sunarak toplumsal dönüşüme ivme kazandıran işletmelerin arka planında liderlerin taşıdıkları vizyon yatmaktadır. Çalışmada, bu derece bir önem taşıyan liderlik olgusu çalışan performansı bağlamında incelenmiştir. Bir kargo şirketinin İstanbul şubelerindeki çalışanlar üzerinde gerçekleştirilen araştırma ile kargo şirketindeki liderlik tarzının, çalışan performansına etkisi sorgulanmış ve hangi liderlik tarzının çalışan performansını ne oranda etkilediği incelenmiştir. Liderlik olgusunu ölçmeye yönelik olarak Çok Faktörlü Liderlik ölçeği kullanılmıştır. Çalışan performansını ölçek içinse Linda Koopmans (2014) tarafından geliştirilen üç boyutlu çalışan performansı ölçeği kullanılmıştır. İki ölçek de beşli liket tipi olarak kullanılmıştır. Ayrıca çalışanlara ait yaş, cinsiyet, eğitim gibi demografik değişkenler yanında, tecrübe ve pozisyon gibi değişkenler de kontrol değişkeni olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Yöneticilerin liderlik tarzları dönüşümcü, işlem bazlı ve pasif-çekingen liderlik alt boyutları ile; çalışan performansı ise görev performansı, bağlamsal performans ve ters etki yapan iş davranışı alt boyutları ile faktörize edilmiştir. Kontrol değişkenleri olarak eğitim, cinsiyet, yaş, sektör tecrübesi, firmadaki çalışma süresi ve pozisyonu alınarak yapılan doğrusal regresyon analizi neticesinde dönüşümcü ve işlem bazlı liderliğin performans üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, pasif-çekingen liderliğin ise çalışan performansları üzerinde azaltıcı etki oluşturduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçları ise, güçlü olmasa da genel performans ve genel olarak liderlik tarzı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Leadership guides the contemporary business life. In the background of businesses lies the vision of leaders that offer innovative solutions and provide social transformation paths. In the study, leadership was examined in the context of employee performance. The impact of the leadership style and how the leadership style influenced employee performance was examined in the Istanbul branches of a cargo company using a survey with its employees. The Multi-Factor Leadership Scale was used to measure the level of leadership and three-dimensional employee performance scale developed by Linda Koopmans (2014) was used for scale of employee performance. The types of both scales were five-level Likert. In addition, demographic variables such as employees' age, gender, education and other variables such as experience and position was also included in the questionnaires as controls. The leadership styles of managers were factored into transformative, with transaction-based and passive-declining leadership sub-dimensions; Employee performance has been factored into task performance, contextual performance and business behavior sub-dimensions that have the opposite effect. As a result of the linear regression analysis by taking education, gender, age, sector experience, working time and position in the firm as control variables, it was found that transformer and transaction based leadership has a positive effect on performance and passive and shy leadership has a decreasing effect on employee performance. The results of the correlation analysis show that although it is not strong, there is a positive and significant relationship between overall performance and overall leadership style.