Bankacılık sektöründe kadın çalışanların kariyer sorunları ve cam tavan sendromu
Career problems of female employees in the banking sector and glass ceiling syndrome
- Tez No: 471731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma kapsamında, kadın çalışanların iş hayatında karşılaştıkları kariyer sorunlarından“Cam Tavan Sendromu”nun bankacılık sektörü üzerindeki algısı incelenmiştir. Bankalarda çalışanların kariyer sorunları ile cam tavan sendromu arasındaki boyut araştırılmış, alt boyutlarının demografik değişkenlere göre farklı olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında Mart 2017-Haziran 2017 tarihleri arasında İstanbul ili özel sermayeli bankalarda çalışan 135 kişiye, 7 demografik 35 adet cam tavan sendromu algısını ölçmeye yönelik toplam 42 sorudan oluşan anket uygulanmış, sonuçlar analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, özel bankacılık sektörü çalışanlarının cam tavan sendromu algılarının genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cam tavan sendromunun en belirgin olduğu alt boyut aile hayatı olup, en düşük olduğu alt boyut ise kadınların kariyer basamaklarında yükselmesindeki etkenlerdir. Cinsiyet ve eğitim seviyesi alt boyutları ile cam tavan sendromu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Medeni durum, çocuk sayısı, gelir düzeyi, pozisyonu ve yaş alt boyutları ile cam tavan sendromu arasında ise anlamlı bir farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
İn this case,“ Glass Ceiling Syndrome”on the banking sector was examined by the problems that female employees faced in business life.The relationship between glass ceiling syndrome and the career problems of bank employees had been examined. It has been determined whether the sub-dimensions differ according to the demographic variables. As a research, Between March - June 2017 dates,135 employees of İstanbul based private capital banks appired the questionaire that includes 7 demographic,35 glass ceiling syndrome questions, the results were analyzed and interpreted. As a result of research, It has been determined that glass roof top syndrome perceptions of private bank employees are generally medium level. The most prominent sub dimension of glass roof top syndrome is Family Life and the least evident sub dimension is Factors in the rise of women in career stages. A significant relationship was found between Gender & education level sub dimensions and glass roof top syndrome. There is no statistical relationship between marital status, number of children, income, position and age sub dimensions and glass roof top syndrome.