Lojistik sektöründe işe alımlarında hale ve boynuz etkisinin rolü
The impact of halo and horn effect during the recruitment process in logistics sector
- Tez No: 471730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşe alım uygulamalarında lojistik sektörü açısından hale ve boynuz etkilerinin varlığını ele alan bu çalışmada, insan kaynakları yönetimi ve işlevleri bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır. İnsan kaynaklarının yönetimi biliminde, tüm olguların birbiriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu, bir organizasyonda sürdürülebilirliği en zor olan kaynağın yetenekli insan kaynağı olduğu anlaşıldığı için önem kazanmaktadır. Hale ve Boynuz etkisi İnsan kaynaklarının yönetiminde sıkça düşülen hatalardandır. Hale etkisi değerlendirilenin, bir konudaki olağandışı başarısı sebebiyle, genel olarak“olumlu”değerlendirilmesidir. Boynuz etkisi ise bir konudaki olağandışı başarısızlığı nedeniyle, genel olarak“olumsuz”değerlendirilmesidir. Bu hatada genelde yöneticinin, çalışanın veya işe başvuranın genel imajına bakarak değerleme yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle birinci bölümde öncelikle insan kaynakları yönetimi nedir ve nasıl gelişmiştir konuları incelenmiştir. Daha sonra bu bağlamda yapılmış uygulamalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tezin ana temasını oluşturan hale ve boynuz efektleri, insan kaynakları yönetimi uygulamaları bağlamında değerlendirilmekte ve işe alımlarda karşılaşılan sorunlar ve etkileri üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde lojistik sektörü incelenmiş, bu sektörde istihdam uygulamaları hakkında bilgi verilmiş ve daha sonra sektörde işe alım sırasında hale ve boynuz etkisini araştıran bir saha araştırması bulgusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on the existence of hale and horn influences in terms of logistics sector in recruitment practices, human resources management and functions are handled with a holistic approach. In the science of the management of human resources, it is thought that all phenomena are related to each other. This is significant because it is figured out that the most difficult source of sustainability in an organization is a talented human resource. Hale and Horn effect is one of the mistakes that frequently made in the management of human resources. Hale effect is generally assessed as“positive”due to unusual success in a given context. On the other hand, horn effect is generally considered as“negative”because of unusual failure in one subject. This mistake usually arises due to the manager making an appraisal by looking at the general image of the employee or the applicant. Therefore, in the first chapter, what the management of human resources are and how they are developed has been primarily examined. Later, applications are mentioned relavent to this context. In the third chapter, halo and horn effects, which constitute the main theme of thesis, are evaluated in the context of human resources management practices and the problems and effects encountered in recruitment are emphasized. In the last chapter, the logistics sector was examined and information about employment practices in this sector was given and then a field research finding investigating the effect of halo and horn during the recruitment in the sector was