Eleştirel teori bağlamında teknoloji ve sanat ilişkileri
In the context of cri̇ti̇cal theory relati̇ons between technology and art
  1. Tez No: 471737
  2. Yazar: FERAY KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Eleştirel teori, hayatımızda yer alan birçok kavramın kültürel çözümlemelerinde veya akademik hayatın içinde yer bulmuş, giderek büyüyen ve geliştirilen en önemli alanlardan biri olmaktadır. Kültürel çalışmalar ve teorik bilgiler tamda bu bağlamda şekillenmiştir. Kültürlerin ve hâkim olduğumuz kendi kültürümüzün işleyişini kavramak ve fikir üretebilmek açısından ileri derecede katkı sağlamaktadır. Niteliksel arama teknikleri kullanılarak kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilerek; eleştirel bir bakış açısıyla teknoloji ve sanat ilişkilerinin olumlu ve olumsuz yanları araştırılmış, karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Frankfurt Okulu düşünürleri ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Critical theory is one of the most important areas that has grown with developed in the cultural analysis or academic life of many concepts in our lives. And also cultural studies and theoretical knowledge are all formed in this context. Cultures studies are contributing further in terms of understanding the functioning of our own culture and generating ideas. By conducting a comprehensive literature search using qualitative research techniques, the positive and negative aspects of technology and art relations have been researched and compared with a critical perspective.