Tarihsel süreçte iletişim araçlarının etkileri ve dijital çağda diplomasinin dönüşümü: Kosova örneği
The impact of communication tools in the historical process and the transformation of diplomacy in the digital age: The case of Kosovo
- Tez No: 662847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijitalleşme ile birlikte, hem uluslararası alandaki geleneksel aktörlerin davranışları değişmekte hem de bu alana yeni aktörler dahil olmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, uluslararası alandaki aktörlerin davranışlarındaki değişimi incelemektir. Etkileşim odaklı dünyaya adapte olan modern devletlerin dış politika davranışları değişmekte ve yeni diplomasi uygulamaları gündeme gelmektedir. Bu durumun iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle ilişkili olması, bu gelişmelerin mevcut zaman-mekan algısını dönüştürmeleriyle yakından ilgilidir. Nitekim modern devlet belirli bir zaman-mekan algısı temelinde şekillenmiştir. Bu bağlamda bu çalışma, tarihsel sürecin önemini vurgulayan eleştirel teori çerçevesinde şekillenmiştir. Bu çerçevede öncelikle, eleştirel teorinin uluslararası ilişkiler disiplinine dahil oluşu ve ana akım teorilerin devletin değişmez yapısına yaptıkları vurguya karşı tutumundan bahsedilmiştir. Ardından devlet ve otorite arasındaki ilişki tarihsel süreçte incelenmiştir. Böylece modern devletin doğal bir yapı olmadığı ve dijitalleşme ile birlikte bir dönüşüm geçirmesinin mümkün olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca tarihsel süreçte iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin toplumsal alandaki etkileri incelenmiş ve zaman-mekan algısının değişmesiyle toplumsal yapıların etkilenmesi arasındaki ilişkinin varlığı gösterilmiştir. Ardından, dijitalleşme ile birlikte değişmelere vurgu yapılarak, dijital dünyanın kendine özgü yapısının genel hatları belirlenmiştir. Dijitalleşme ile birlikte diplomasi uygulamalarında görülen değişim, daha önceki değişmeler ve bu değişmelerle iletişim teknolojilerindeki gelişmeler arasındaki ilişki incelenerek anlamlandırılmıştır. Bu değişim, Kosova'nın dijital diplomasi uygulamaları ile örneklenidirlmiştir.
Özet (Çeviri)
With digitalization, both the behavior of traditional actors in the international field is changing and new actors are being included this field. The purpose study is to examine change the behavior of actors in the international field. In modern states that adapt to the interaction-oriented world, new diplomacy practices are on the agenda. This situation is related developments in communication technologies is closely related because these developments transform the current perception of time-space. As the modern state is shaped on the basis of a certain perception of time-space. Thus this work is shaped within the framework of Critical Theory, which emphasizes the importance of the historical process. Therefore primarily the inclusion of critical theory in the discipline of international relations and the attitude of mainstream theories towards their emphasis on the invariant structure of the state were mentioned. Then relationship between state and authority was examined in historical process. Thus it was emphasized modern state isn't natural structure and possible to transformation with digitalization. Also, effects of developments in communication technologies over social sphere in the historical process have been studied and existence of the relationship between changing the perception of time and space and affecting social structures has been shown. Then, with the emphasis on changes digitalization, general lines of the unique structure of the digital world were determined. The change seen in diplomatic practices along with digitalization, relationship between previous change and advances in communication technologies have been examined. This change is exemplified by Kosovo's digital diplomacy practices.