Neoliberalizm ve küreselleşme sürecinde zihin emeği ve kol emeği
Intellectual and manual labor in the process of globalization and neoliberalism
- Tez No: 471742
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VAHİT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Emek kavramı tarihten bu yana toplumları sosyal, ekonomik ve siyasi yönden etkilemiştir ve etkilemeye de devam etmektedir. Emek konusunun uluslararası ilişkiler alanında ele alınması önemlidir. Özellikle içinde bulunduğumuz yüzyılda küreselleşmenin etkisiyle emek kavramının anlayışında ve uygulanmasında yaşanan dönüşümlerle ülkeler arasındaki işbölümü, rekabet anlayışı, üretim, tüketim ve ihtiyaç duyulan işçilerdeki aranan vasıflar konusunda değişimler yaşanmıştır. Özellikle küreselleşmenin neo liberalizmle birlikte emeğin dönüşümünde en etkili olduğu nokta kol emeği ve zihin emeği alanında olmuştur. İçinde yaşadığımız neo liberal küresel süreçte teknolojinin ve bilgi ekonomisinin etkisiyle yaşanan işçilerde aranan niteliklerin değişmesi ve kol emeğinden çok zihin emeğine ihtiyaç duyulması iki emek türü arasındaki ayrımı ortaya çıkartmıştır. Ancak, zihin emeği sarf eden ve bilgiyi işleyerek kol emeğinden ayrılan zihin emekçileri hiçbir zaman kol emekçilerinden daha ayrıcalıklı ve güvenceli bir konuma gelememiştir. Neo liberal küresel süreçte fabrikadaki kol emekçilerinden üniversitelerdeki zihin emekçisi akademisyenlere kadar önemli olan tek şey serbest piyasa mantığına uygun çalıştırılmaları ve kapitalist sistem tarafından sömürülmeleridir.
Özet (Çeviri)
The concept of labour has been very influencing throught history in the social, economic and political fields. Today the issue of labor is also present in the field of international relations. In particular, with the influence of globalization, especially in the 21. Century, there has been important changes in the understanding of labour in relation to the division of labour production, consumption and the need for workers in term of the in skills. Especially, globalization the most effective factor in the transformation of labor into, manual and intellectual labor. In the neo-liberal global process we live in, the two types of labor have differentianed because of the change in the information economy, and the need for more intellectual labor. However, the intellectual labors who use their mind in the field of knowledge to differentiate themselves from manual labors have never come to a more privileges and secure position than the manual labor. In the neo-liberal global system, the intellectual labor such academians with the free market logic of the capitalist system. Anew secure and just system for the two types of labor must be implemented and gap between manual and intellectual labor must be overcome.