Beled sûresinin tahlîlî tefsiri
The analytical tafsir of Beled sura
  1. Tez No: 471794
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Beled sûresinin tahlîlî tefsirini hazırlamamın amacı, bu sûrenin konularının çok etkileyici ve kapsamlı olmasından dolayıdır. Kur'ân'ı Kerîm'in her bir sûresi kısaltılmış bir Kur'ân'ı Kerîm gibidir. Dolayısıyla her sûre içerdiği genel konular itibariyle Kur'ân'ı Kerîm'in bütün konularına olmasa dahi büyük bir bölümüne işaret eder. Bizim ele aldığımız Beled sûresi de böyledir. Kur'ân'ı Kerîm'in muhtevâsında yer alan konular genel olarak şu şekildedir: Tevhid inancı, iman, ahlak, nübüvvet, ibadetler, insanın yaratılışı, toplumsal düzen, âhiret vb… Beled sûresinin muhtevâsında yer alan konular ise: Mekke şehri, akabe, âhiret, yaratılış, iman-inanç esasları, toplumsal düzen, cennet ve cehennem gibi meselelerdir. Görüldüğü gibi Beled sûresi, Kur'ân-ı Kerîm'in bir özeti niteliğindedir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde tahlîlî tefsirin mâhiyeti açıklanmış, sûreye giriş yapılarak sûre tanıtılmış ve siyâk-sibâk bağlamında diğer sûrelerle ilişkisi ele alınmıştır. Bundan sonra ikinci bölümde sûredeki her bir kelime ayrı ayrı tahlîl edilmiştir. Üçüncü bölümde ise sûredeki kıraat farklılıkları ile sûrenin önemli bazı meâllerde nasıl ifade edildiği ve alternatif meâl önerisi sunulmuştur. Bu arada şunu ifade etmeliyiz ki Türkiye'de tefsir alanında yapılan akademik çalışmalarda tahlîlî tefsir metodu yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan çalışmamızın birtakım eksikler barındırdığını kabul etmekle beraber bu konudaki kusurlarımızın mazur görülmesini istirham ederiz.
Özet (Çeviri)
My purpose for preparing analysis commentary of Beled Sura is, the issues are very stunning and comprehensive in this Sura. Each Sura in the Qur'ân is as a shortened from of the whole Qur'ân. Therefore, each Sura, as the general content of it, refers to a large portion of Qur'ân, if not all its issues. Our Sura is like this. The general content of Qur'ân are: belief in monotheism, faith, morality, the prophet, worships, the creation of man, social order and the hereafter, etc… The general content of Beled Sura: Mekka, akabe, afterlife, creation, faith, social order, heaven and hell. As it has been seen, Beled Sura is a summary or shortened of Qur'ân. Our study which contains three parts and the first part we wanted to introduce the Sura and to make it clear and to show the relationship whit the other Suras. In the second part we have analyzed each word of the Beled Sura seperately. In the third part we took the Sura's meals and offered an alternative meal.Here is what I have to say in academic studies conducted in the field of Turkish tafsir, analytical tafsir method is emerging. In this respect I accept that my work is lacking. And I would like to ask that my shortcomings in this subject are seen as unfavorable.