Çalışan memnuniyetinin insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkinliği: Ankara ilinde bir otel uygulaması
Efficiency of employee satisfaction on human resources management: A hotel application in Ankara province
- Tez No: 471795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde amaçlarına ulaşmaya çalışan tüm örgütlerde hem çalışanların memnuniyeti hem de tatmini büyük ölçüde insan kaynakları yönetiminin başarısından etkilenmektedir. Bu nedenle örgütlerde insan kaynakları yönetimine eskiye oranla daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. Bu durum işletmeler için insan kaynakları yönetiminin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Gelişen teknoloji ve rekabet anlayışı, işletmelerin fark yaratabilmesi için çalışanlarını özenle seçmeleri gerektiğini ve çalışanların memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarını öngörmektedir. Doğru uygulanan insan kaynakları yönetimi uygulamaları, bir işletmenin daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında çalışan memnuniyetinin insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın bölümlerinde insan kaynakları yönetimi ve uygulamaları, çalışan memnuniyeti, çalışan memnuniyetini etkileyen motivasyon teorileri açıklanmıştır. Bu araştırmanın genel amacı, bir hizmet işletmesi olan otelde çalışanların memnuniyetini ölçmeye çalışmaktır. Ankara ilinde beş yıldızlı bir otelde çalışan 96 personele anket uygulanmıştır. Çalışan memnuniyetinin insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi olarak açıklanmıştır. Sonuç olarak, otelin uyguladığı insan kaynakları uygulamalarının çalışan memnuniyetini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, all organizations trying to reach their goals are affected by the satisfaction of both the employees and the success of the human resource management in large measure. For this reason, more importance has been given to the management of human resources in organizations than to the old ones. This situation shows how much human resources management is necessary for businesses. Emerging technology and understanding of competition foresees that employees should carefully choose their employees to make the difference and to bring employees' satisfaction to the highest level. Properly implemented human resource management practices will ensure that an operator is more successful. In this thesis study, the effect of employee satisfaction on human resources management is examined. In this framework, human resources management and practices, employee satisfaction, motivation theories affecting employee satisfaction are explained in the sections of the study. The general aim of this research is to try to measure the satisfaction of the employees at the hotel, which is a service operation. A survey of 96 employees working in a five-star hotel in Ankara was conducted. Employee satisfaction is described as the impact on human resources management. As a result, it has been determined that the human resources practices applied by the hotel have a positive effect on employee satisfaction.