Türkiye'de sendika-siyaset ilişkisi: 1980 sonrası dönem
The relationship between trade union and politics in Turkey: The period after 1980
- Tez No: 471796
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir baskı grubu olan sendikalar, işçilerin hak ve çıkarlarını korurken siyaseti bir araç olarak kullanır. Sendikal menfaatleri için siyasi iktidarla mücadele eder. Bu anlamda sendikalar siyasetle sürekli bir iletişim ve etkileşim içerisindedir. Bu tezde, Türkiye'de 1980 sonrası sendika-siyaset ilişkisi incelenmiştir. 1980-2002 arası dönem 1. Dönem ve 2002'den günümüze olan dönem 2. Dönem olarak adlandırılmış ve sendikaların tutum ve davranışları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken kamuoyuna yoğun bir şekilde yansımış siyasi ve sendikal olaylarda sendikaların ve sendika yöneticilerinin söylemleri incelenmiştir. Ayrıca bir takım sendikal verilerle de sendika-siyaset ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Trade Unions, which are pressure groups, use politics as a mean to protect workers' rights and interests. They fight for political power for the interest of the trade unions. In this sense, the unions are in a constant communication and interaction with politics. This thesis examines the post-1980 unionpolitics relation in Turkey. The years in between 1980-2002 are called as the first period and the years after 2002 as the second period and the attitudes and behaviours of the unions are tried to be revealed. In doing so, the discourse of the trade unions and the leaders of trade union are studied during political and trade union events, which were intensely publicised. In addition, many trade unions have been trying to explain the union-politics relationship.