Ali b. Süleyman el-Mansûrî ve meşhur Mısır tariki kurrâları
Ali b. Suleyman el-Mansûrî and Famous Reciters of Mısır tariki
- Tez No: 471798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEYLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
XVII. yy. âlimlerinden Ali b. Süleyman el-Mansûrî talebe yetiştirmek ve eser vermek sûretiyle hem kıraat ilminde hem de diğer ilimlerde önemli bir yere sahiptir. el-Mansûrî'nin sahip olduğu ilmî birikimde yetiştiği ortamın ve ders aldığı hocaların etkisi büyüktür. Kendisi de sahip olduğu bu birikimi talebeleri ve eserleri vasıtasıyla sonrasına aktarabilmiştir. el-Mansûrî'nin ilim dünyasına bir diğer katkısı da Osmanlı kıraat ilmi sahasına kazandırmış olduğu ve İstanbul tariki ile birlikte iki ana ekolden birini teşkil eden Mısır tarikidir. İsmini“Ali b. Süleyman el-Mansûrî ve Meşhur Mısır Tariki Kurrâları”şeklinde belirlediğimiz bu çalışma, kendisinin kıraat ilmindeki konumunun daha iyi anlaşılması açısından el-Mansûrî öncesi kıraat ilmi tarihi, el-Mansûrî'nin kendisi ve yaşadığı dönem ile el-Mansûrî sonrası Mısır tarikinin durumu olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmalarımız sonucunda Ali b. Süleyman el-Mansûrî'nin Osmanlı kıraat ilminde Mısır tarikinin teşekkülünde müstesna bir yerinin olduğu, gerek eser yazmak gerekse öğrenci yetiştirmek yoluyla kendinden önceki kıraat birikiminin sonraki nesillere aktarımında büyük rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ali b. Suleyman el-Mansūrī a well-known scholar of the 17th century is an important figure in many sciences including qiraat. His surroundings and teachers played a very important role in el-Mansūrī's educaiton. He carried out his knowledge through his books and his students. One other success of el-Mansūrī was the“Mısır tariki”founded by him and became one of the main professions along with the“Istanbul tariki”in Ottoman era. This work named as“Ali b. Suleyman el-Mansûrî and Famous Reciters of Mısır Tariki”is composed of three chapters: The first chapter is the history of qıraat professions before el-Mansūrī, the second chapter is biyography el-Mansūrī and detailed discripting his era and the third chapter is Mısır tariki after him. In our study we present the importance of Ali b. Suleyman el-Mansûrî in the transfer of the Ottoman qiraat profession by teaching and by books to following generations.