Mısır tariki Şeyh Ataullah mesleği'nin El-Aşru's-Suğrâ ve el-Aşru'l-Kübrâ öğretim usulleri
Al Ashr al Sughra and al Ashr al Qubra education methods by Shaikh Ataullah the egyptian recitation way
- Tez No: 589091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hz. Peygamber (sav) döneminden hicri II. asra kadar, şifahi olarak ağızdan ağıza, hocadan talebeye nakledilen kırâatlar, bu asırdaki müelliflerin telif ettiği kitaplar sayesinde kayıt altına alınmaya başlamıştır. Telif edilen bütün kitapların bir usulü vardır. Bu usuller ise kırâat öğretiminde tarîklerin oluşmasına vesile olmuştur. Mısır Tarîki usulü ile kırâat öğretimi, Osmanlı'da XVII. yüzyılda Ali b. Süleyman el-Mansûrî'nin İstanbul'a gelmesiyle başlamış, onun vefatından sonra ise azimet ve ruhsat cihetini esas alan iki meslekle kırâat öğretimine devam etmiştir. Mısır Tarîki'nin günümüzde okutulan tek mesleği olan Atâullah Mesleği'nin kurucusu, Şeyh Atâullah Mehmed en-Necîb b. el-Huseyn Efendi'dir. Bu meslek, el-aşru's-suğrâ ve el-aşru'l-kübrânın ihtiva ettiği kırâat vecihlerini, ruhsat cihetiyle öğretir. Şeyh Atâullah Mesleği'nin el-aşru's-suğrâ ve el-aşru'l-kübrâ öğretim usullerini içeren çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmamızın konusu, amacı, önemi ve kaynakları yanında, kırâat ilmi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümü, Şeyh Atâullah Efendi'nin hayatı, hocaları ve öğrencileri ile bu meslek üzerine telif edilmiş eserleri kapsar. İkinci bölümü el-aşru's-suğrâ, üçüncü bölümü ise el-aşru'l-kübrâ öğretim usullerinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
From the period of Prophet Muhammad (pbuh) to the second century of the Hegira, the recitations spread by rumour from teacher to student began to be recorded thanks to the books of the authors compiled in this century. All compiled books have a method. These methods contributed to the formation of ways in the teaching of recitations. The teaching of the recitation by the Egyptian way method started with the coming of , Ali b. Suleyman al-Mansur to Istanbul, and continued after his death to teach recitation with two professions based on azîmah and rukhsah. The founder of Ataullah Profession, which is the only profession of Egyptian way, is Shaikh Ataullah Mehmed en-Necib b. el-Huseyn Efendi. This profession teaches the angles of recitations including al-ashr al sugra and al ashr al qubra from the aspects of the rukhsah. The study, which includes the teaching methods of al-ashr al sugra and al ashr al qubra of Shaikh Ataullah's profession, consists of an introduction and three parts. In the introduction part, the subject, purpose, importance and sources of our study, as well as information about the science of recitation are given. The first part of our study contains the life of Shaikh Ataullah Efendi, his teachers and students and the works compiled on this profession. The second part consists of teaching methods of al-ashr al sugra and the third part consists of teaching methods of al ashr al qubra