Ali el-Mansuri'nin kıraat ilmindeki yeri ve Tahrîru't-Turuk ve'r-Rivayat adlı eserin tahlili
- Tez No: 526246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ali b. Süleyman el-Mansûrî (ö. 1134/1721) kıraat ilmi ve diğer ilimlerde eser vermiş önemli bir isimdir. Ali el-Mansûrî'nin sahip olduğu ilmi birikimi ve yetiştirdiği talebelerinin yanı sıra tahrîrât geleneiyle alakalı Tahrîru't-Turuk ve'r-Rivâyât min Tarîki Tayyibeti'n-Neşr isimli eseri kıraat ilminde önemli yere sahiptir. Ayrıca Ali el-Mansûrî Osmanlı kıraat ilmi sahasında Mısır tariki ekolünün kurucusudur. Kıraat ilminde tahrirat geleneğinin temelllerini İbnü'l-Cezeri atmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması acısından çalışmamızın giriş bölümü İbnü'l-Cezeri öncesi kıraat ilmi ve İbnü'l-Cezeri sonrası olarak iki ayrı başlık altında incelendi. Birinci bölümde kendisinin kıraat ilmindeki konumunun daha iyi anlaşılması açısından yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri tanıtıldı. İkinci bölümde tahrirat geleneğiyle alakalı Tahrîru't-Turuk ve'r-Rivâyât min Tarîki Tayyibeti'n-Neşr isimli eseri tahlil edildi. Çalışmamız sonucunda Ali el-Mansûrî'nin kıraat ilminde önemli bir yere sahip olduğu, kendisinin ve eserlerinin daha iyi tanınması gerektiği ve tahrirat geleneğinin müstesna alanlardan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ali b. Süleyman el-Mansûrî (d.1134/1721) is a significant name in recitation discipline and other disciplinens. Beside his scholarly knowledge and students he educated, his work abort tahrirat literature“Tahriru't-Turuk ver-Rivayet min Tariki Tayyibeti'n-Neşr fil-Kıraati'l-Aşr”has an importont place in recitation discipline he is the founder of Ottoman recitation discipline like the Egyptian discipline. The tradition of tahrîrat in recitation discipline was established by İbnü'l-Cezerî. As for a better understanding of the subject, the introduction part of this work consists of two parts as“Recitation discipline be fore İbnü'l-Cezerî”. In the first part his are, his life and his works ware inrocudet to familiarise his his pasitron in recitation discipline, In the second part, hir work about tahrîtat tradition“ Tahriru't-Turuk ver-Rivayet min Tariki Tayyibeti'n-Neşr fil-Kıraati'l-Aşr”was analysed. As a result of our study, it's understood that Ali el-Mansûrî has a significant pasition in recitation discipline , he and his works must be known better and he alsa has an important position in tahrirat tradition