Metin kütükleri üzerinde sözcüklerle sorgu ve erişim için bir dizge tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 47181
  2. Yazar: KEMAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SİNİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bilgisayarların birleşik güçleri ve yüksek kapasiteli iletişim ortamları ile, insanın ürettiği her bilgiye anında ulaşabildiğimiz bir bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi topumunun öğesi olan bireyin amacı, ihtiyacı olan bilgiye kolay kullanılabilen araçlarla hızlı bir şekilde erişebilmektir. Bu olanağı sağlayacak araçlardan birisi de bilgi erişim dizgeleridir. Bilgi erişim dizgeleri, nüfûs kütükleri, makale bilgileri, kütüphane katalogları gibi tutanak tanımlı veya gazete arşivleri, kitaplar gibi tutanak tanımsız büyük bilgi yığınlarının taranmasında kullanılır. Bilgilerin, fiziksel ortamda saklanmaları ve bunlara erişim mekanizmaları kullanıcılardan soyutlanır. Bu mekanizmaların farklı gerçekleştirimleri vardır. Dizinlemede dizinli ve ikili kütükler çok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Kulanıcıların dizgeyi taramakta kullandıkları sorgu dilleri ise, kullanıcı arabirimleri ile birbirlerinden ayrılmasına rağmen, genellikle, ISO 8777 standardına uygun olarak geliştirilmektedir. Bu tez kapsamında tutanak tanımsız veri kütükleri ikili kütüklerle dizinlenmiş ve ISO 8777 standardına uygun bir sorgu dili ile de bu kütüklerin taranmasına olanak sağlanmıştır. Ayrıca ikili dizin kütükleri sıkıştırılmış ve elde edilen etkin sonuçlar bu raporun sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We are living in an information age, in which the united power of computers and high-bandwidth communication medium give us immediate access to the entire corpus of human knowledge. As a member of information society, one could immediately access the information (s)he needs, with the help of easy- to-use tools. One of the tools that provides this facility to the person is information retrieval systems. Information retrieval system should be used to retrieve large amount of information such as population files, library catalogs which include formatted records or newspaper archives, books which include not formatted records. The storage and the access mechanism of the information is abstracted from the user. There are many implementations of these mechanisms. Inverted files and bitmaps are commonly used for indexing. Although the query languages, which users use to retrieve the systems, differ in user interfaces, they are improved to fit the ISO 8777 standard. In the scope of this thesis, unformatted recorded data files are indexed with bitmaps and a query language that fits the ISO 8777 is provided to retrieve the system. In addition to this, bitmaps are compressed and effective results are obtained.