Kongo kırmızısı ve alkali mavisi 6B takılı poli (Egoma-Hema) partiküller ile ağır metal iyonlarının adsorpsiyonu
- Tez No: 47182
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmanın amacı, ağır metal iyonlarının sulu çözeltilerden uzaklaştırılması için, boya takılı poli(etilenglikoldimetakrilat-hidroksietilmetakrilat), poli(EGDMA- HEMA) polimerik partiküllerin (sorbentlerin) üretilmesidir. Şişebilen poli(EGDMA- HEMA) partiküller (ortalama çapları: 150-250 um) modifiye süspansiyon polimerizas- yonuyla üretilmiştir. îki boya, Kongo Kırmızısı ve Alkali Mavisi, spesifik ligand olarak kullanılmıştır. Bu partiküller optik mikroskopi, FTIR ve elementel analiz yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Üç metal iyonunun [kadmiyum Cd(II); bakır Cu(II) ve kurşun Pb(II)] bu sorbent partiküllerde adsorpsiyon/desorpsiyonu kesikli sistemde incelenmiştir. Partiküllerin bu iyonlar için adsorpsiyon hız ve kapasiteleri farklı miktarda iyon içeren çözeltilerden farklı pH'larda incelenmiştir. Sorbentler- den iyonların desorpsiyonu, Cd(II) iyonları için 2 M NaCl (pH 7.0), Cu(II) ve Pb(II) iyonları için ise 0.1 M HNO3 (pH 1.0) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulunan sonuçlar şöyle özetlenebilir: Polimerik partiküller yüksek miktarda (14.5 umol Kongo Kırmızısı/g polimer ve 23.6 umol Alkali Mavisi/g polimer) boya içermektedir. Boya takılmamış poli(EGDMA-HEMA) partiküllerin adsorpsiyon kapasiteleri bağıl olarak düşük olup, şu değerler elde edilmiştir: 0.93 mg Cd(II)/g polimer, 0.36 mg Cu(II)/g polimer ve 12.35 mg Pb(II)/g polimer. İncelenilen tüm metal iyonları için Kongo Kırmızısı ve Alkali Mavisi takılı sorbentlerle, hem çok daha yüksek adsorpsiyon kapasiteleri hem de yüksek adsorpsiyon hızları elde edilmiştir. Boya takılmış poli(EGDMA-HEMA) partiküllerin metal iyonu adsorpsiyon kapasiteleri şöyledir: Kongo Kırmızısı takılı olanlar için; Cd(II), Cu(II) ve Pb(II) için, sırasıyla, 18.3, 2.9 ve 165.1 mg iyon/g polimer; ve Alkali Mavisi takılı olanlar için; Cd(II), Cu(II) ve Pb(II) için, sırasıyla, 5.43, 2.3 ve 125 mg iyon/g polimer' dir. Her iki sorbent türü de en yüksek afiniteyi Pb(II) iyonlarına, en düşük afiniteyi ise Cu(II) iyonlarına göstermişlerdir. Adsorpsiyon için optimal pH değerleri şöyledir: Kongo Kırmızısı takılı partiküller için; pH: 6.8 (kadmiyum iyonları için), pH: 4.1 (bakır iyonları için) ve 7.0 (kurşun iyonları için); ve Alkali Mavisi takılı partiküller için: pH: 6.7 (kadmiyum iyonları için), pH: 4.7 (bakır iyonları için) ve pH: 6.5 (kurşun iyonları için). Birçok durumda yüksek desorpsiyon değerlerine (% 90'dan fazla) ulaşılmıştır. Tekrarlanan adsorpsiyon/desorpsiyon işlemleri sorbentlerin tekrar kullanılabilir olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract, M ABSTRACT The aim of this study is to produce dye-attached poly(ethyleneglycoldimethacrylate- hydroxyethylmethacrylate), poly(EGDMA-HEMA) particles (sorbents) for removal of heavy metal ions from aqueous media. Swellable poly(EGDMA-HEMA) copolymeric particles with an average size of 150-250 |xm were produced by a modified suspension polymerization. Two dyes, Congo Red and Alkaline Blue 6B, were used as specific ligands. These particles were then characterized by optical microscopy, FTIR and elemental analysis. Adsorption/desorption of three metal ions, i.e., Cd(II), Cu(II)and Pb(II) on these sorbent particles were studied in batch experiments. Adsorption rate and capacity of the particles for these ions were investigated in an aqueous media containing different amounts of these ions at different pH values. Desorption of ions were studied by using 2 M NaCl (pH 7.0) for Cd(II) ions and 0.1 M HNO3 (pH 1.0) for Cu(II) and Pb(II) ions. The results may be summarized as follows: Polymeric particles coniained high amounts of the dyes up to 14.5 jimol Congo Red/g polymer and 23.6 umol Alkali Blue 6B/g polymer. The nonspecific adsorption values [adsorption on plain poly(EGDMA- HEMA)] were relatively low, i.e., 0.93 mg Cd(II)/g polymer, 0.36 mg Cu(II)/g polymer ve 12.35 mg Pb(II)/g polymer. Much higher adsorption capacities and also high adsorption rates were observed for all metal ions with both Congo Red ve Alkali Blue attached sorbents. The adsorption capacities of dye attached poly(EGDMA-HEMA) particules are as follows: for Congo Red attached particules; for Cd(II), Cu(II) ve Pb(II), respectively, 18.3, 2.9 ve 165.1 mg ion/g polymer; and for Alkali Blue attached particules; for Cd(II), Cu(II) ve Pb(II), respectively, 6.43, 2.3 ve 125 mg ion/g polymer. Both sorbent types showed the highest affinity to Pb(II) ions while the lowest affinity to Cu(II) ions. The optimal pH values for adsorption are as follows: for Congo Red attached particules; pH: 6.8 (for cadmium ions), pH: 4.1 (for copper ions) and 7.0 (for lead ions); and for Alkaline Blue attached particles; pH: 6.7 (for cadmium ions), pH: 4.7 (for cupper ions) and 6.5 (for lead ions). High desorption ratios (more than 90%) were achieved in most cases. Adsorption/desorption cycles showed the feasibility of repeated use of the sorbents developed in this study.