Distributional dynamics of sectoral change in the long run
Uzun dönemli sektörel değişimlerin dağılımsal dinamikleri
- Tez No: 471833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, iki sektörlü ve heterojen ajanlı bir endojen büyüme modeli kullanarak sektörel değişim ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Modeldeki tercih yapısından kaynaklanan asimetrik dışsal etkiler sektörel değişimlere neden olmaktadır. Modelin analitik ve numerik cözümleri, üretim sektörleri arasında dengesiz büyümenin var olduğunu kanıtlamaktadır. Simulasyon sonuçları konvensiyonel tercih yapısının aynı dağılımsal dinamiklere sebep olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the link between structural change and income distribution by using a two sector endogenous growth model with heterogeneous agents. Asymmetric external effects which stem from the“catching up with Joneses”type preferences, create structural transformation between sectors. Analytical and numerical solutions of the model indicate the unbalanced growth among production sectors. Simulation results point out that the conventional preference structure gives the same distributional dynamics.