Abstract objects as constituents of external reality: A defense of the fregean account against Dummett's objections
Dışsal gerçekliğin yapıtaşları olarak soyut nesneler: Fregeci izahatın Dummett'ın itirazlarına karşı savunması
  1. Tez No: 471834
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gottlob Frege Foundations of Arithmetic'te bazı tür soyut nesnelere gönderme yapma iddiasındaki tekil terimlere gönderim atfedilmesini gerekçelendirme yoluyla, bu nesnelerin varlığına dair bir izahat vermeye koyulmaktadır. Bu amaçla“yalnızca bir cümlenin bağlamında bir kelime herhangi bir anlama sahiptir”diyen Bağlam Prensibi'ni kullanmaktadır. Michael Dummett, Frege'nin Bağlam Prensibi'nin ve gerçekçiliğinin uyuşmadığını, ve bu nedenle Bağlam Prensibi yoluyla verilen gönderme izahatının, soyut nesne isimlerinin gönderimlerini dışsal nesneler olarak, yani gerçekliğin yapıtaşları olarak, düşünmeyi nâmakul kıldığını iddia etmektedir. Bu çalışmada, Dummett'ın itirazlarının ve soyut nesnelerin varlığıyla ilgili nominalist görüşün itirazlarının arkasında yatan varsayımlar arasındaki benzerliklere işaret edilerek, Dummett'ın Frege'nin izahatına yönelik üç itirazına yanıt verilmeye çalışılmaktadır. Dummett'ın varsayımlarının nominalist görüşün varsayımlarına Frege tarafından yöneltilen eleştirilerin benzerinden muzdarip olduğu ve Fregeci izahatın Dummett'ın itirazlarına yanıtlarının olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In his Foundations of Arithmetic Gottlob Frege sets out to give an account of the existence of some types of abstract objects by means of justifying ascription of reference to singular terms purporting to refer to these objects. To this end he employs his Context Principle (CP), which states that“it is only in the context of a sentence that a word has any meaning”. Michael Dummett contends that Frege's CP and his realism are in conflict, and hence that the account of reference given by means of CP makes it implausible to think of the references of names for abstract objects as external objects, i.e. as constituents of reality. In this study, an attempt is made to respond to Dummett's three objections to Frege's account, by pointing out the similarities between the assumptions lying behind Dummett's criticisms and those of the nominalist view in regard to the existence of abstract objects. It is concluded that Dummett's assumptions suffer from similar criticisms directed by Frege to the nominalist view, and that the Fregean account has the answers to Dummett's objections.