Guests who drowned: Legal ambiguities behind refugee vulnerability
Boğulan misafirler: Mülteci korunmasızlığının arkasındaki yasal muğlaklık
- Tez No: 471843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
2015 yılında binlerce Suriyeli mülteci İzmir-Türkiye'den başta İsveç ve Almanya olmak üzere Batı Avrupa'ya yasadışı bir yolculuğa çıktı. Bu dalga, Ege Denizi'nde binlerce insanın boğulmasına ve II. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük trajedilerden birine neden oldu. Göç alanında çalışan uzmanlar ve teorisyenler arasında en sık sorulan sorulardan birisi“Neden gidiyorlar?”oldu. Bu çalışma bu kapsamlı soruyu başka bağlantılı soruları da inceleyerek cevaplamayı amaçlıyor:“Nereye gidiyorlar?”“Nereden gidiyorlar?”,“Neden bu kadar insan Avrupa'ya gitmek için ölmeyi bile göze alıyor?”Bu çalışma daha da derine inerek mülteci korunmasızlığının arkasındaki yasal çerçeveyi sorguluyor. Suriyelilerin Türkiye'yi terk etme nedenlerinin Türk yasalarıyla oluşturulduğunu, gidiş yolu üzerindeki güvenlik açığının uluslararası kanunlar tarafından yaratıldığını ve İsveç ve Almanya'ya gitmek için motivasyonlarının bizzat İsveç ve Alman kanunları tarafından şekillendirildiğini iddia ediyor. İlgili verileri toplamak için, yasalar, anlaşmalar, ilgili akademik literatür, STK raporları ve gazeteci hesapları kullanılarak masaüstü araştırması yapılmış; Türkiye'nin mültecilere ilişkin yasal çerçevesi, mültecilerin tehlikeli yolcuklara çıkmayı göz almalarına neden olan sebepleri anlamak için tarihsel olarak analiz edilmiştir; yasadışı sınır geçişlerindeki yasal boşluğu anlatmak için AB yasal çerçevesi; Almanya ve İsveç kanunlarının nasıl çok kısıtlı yasal seyahat imkanları sağlarken güçlü çekici faktörler yarattığını anlatmak için bu ülkelerin mültecilere dair yasalarını inceliyor.
Özet (Çeviri)
In 2015, several thousands of Syrian refugees made the illegal journey from Izmir, Turkey to Western Europe – mainly to Sweden and Germany. This resulted in thousands of drownings in the Aegean Sea and, as many people define, the biggest human tragedy since World War II. The question that keeps being raised among migration practitioners and theoreticians is“Why are they moving?”This study proposes to answer this overarching question by examining different but related queries:“Where are they going?”,“Where are they not staying?”, and“Why do so many people die to go to Europe?”It goes further and questions the legal framework behind refugee vulnerability. This thesis argues that the reasons to leave Turkey are constructed by Turkish laws, that vulnerability along the route is created by international laws, and that incentives to go to Sweden and Germany are shaped by Swedish and German laws. In order to gather the relevant data, desktop research was conducted using legal codes, treaties, academic literature, NGO reports and journalistic accounts. The Turkish legal framework on refugees is historically analyzed in order to understand what makes refugees pursue perilous voyages. The EU framework on refugees is evaluated in order to discuss the legal limbo during the border crossings. German and Swedish migration histories and laws are also evaluated and analyzed to show that, although they are creating powerful pull factors, they provide few means of legal travel to their territories.