The effectiveness of medium-term expenditureframework in public budgeting: The case of Ghana
Kamu bütçesinde orta vadeli harcama çerçevesinin etkinliği: Gana örneği
  1. Tez No: 471885
  2. Yazar: SAUDAH MOHAMMED SANNI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geçmiş yıllarda pekçok ülke bütçe sürecindeki eski artırımcı yaklaşımın yerine, orta vadeli harcama çerçevesini (OVHÇ) benimsemiştir. Büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmak isteyen her ülke için kısıtlı kamu kaynaklarının kullanımında etkinliğin artırılması, uzun dönemli ekonomik başarı elde edilmesi, kamu fonlarının kullanımında üst düzeyde şeffaflığının ve hesap verebilirliğin temini, etkin olmayan sistemlerin ve süreçlerin reformu önemlidir. OVHÇ temelde çeşitli eksikliklerin mevcut olduğu bütçeleme sürecini hedef alan bir reform girişimidir. OVHÇ'nin Gana'nın bütçe sürecine girmesine karşın; politika, planlama ve bütçeleme konularını ilişkilendirme ve dolayısıyla da bu tezin rasyoneli konusunda daha iyi bütçeleme sonuçları vermediği konularında endişeler hala giderilebilmiş değildir.Bu tez, Gana'da OVHÇ'nin uygulamaya konulmasının arkaplanındaneler olduğunu, OVHÇ'nin kamu sektöründeki etkinliğini ve kamu kaynaklarının nasıl tahsis edildiğini orta vadeli perspektifler açısından ele almaktadır.Bu doğrultudatezin veri temini için anket ve mülakatlar kullanılmıştır. Tezde, diğer şeylerle beraber Gana'nın bütçesinin orta vadeli yaklaşıma dayalı olduğu ve uygulamalar sayesinde birçok şey başardığısonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, orta vadeli perspektif ile politika-planlama-bütçeleme arasındaki ilişki, kaynak tavanları, sektör çalışma grupları, kapsayıcılık ve etkin tahsis gibi konularda OVHÇ'nin kredibilitesini olumsuz yönde etkileyenbir dizi eksiklikler bulunmaktadır. Bu doğrultuda Gana'da OVHÇ'yi geliştirmek için tavsiyeler ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most countries for the past decades have adopted medium-term expenditure frameworks to replace the old incremental approach of budget process. For every country that wants to achieve growth and development goals, to improve its efficient use of limited public resources, obtain a long-term economic success, create the highest level of transparency and accountability in government funds, reform of ineffective system as well as processes are important. MTEF is a reform initiative aimed at targeting the budgetary processes which is entangled with various deficiencies. There is concern that despite the introduction of MTEF into the Ghana's budget process, it has still not resulted in much better budgeting outcomes of linking policy formulation, planning and budgeting, hence the rational for this study. This thesis investigates what lies beyond the introduction of an MTEF in Ghana; the effectiveness of MTEF in the public sector and how public resources are allocated in view of the medium-term perspectives. Questionnaires as well as interviews are used to solid data for this thesis. The thesis finds out among other things that Ghana's budget is based on medium term approach and has achieved a lot throughout the implementation. However, there are some deficiencies within the medium term perspective to budgeting with regards to the connection between policy formulation, planning and budgeting; resources ceiling; sector working groups; comprehensiveness; allocative efficiency etc. which undermines the credibility of MTEF. Recommendations and suggestions have accordingly been made to improve upon the MTEF in Ghana.