Effects of operational sex ratio on sexual misperception
Toplumdaki cinsel yönden aktif erkek sayısının cinselliğe açık kadın sayısına oranı ve bunun cinsel ilgiyi yanlış yorumlamaya olan etkisi
  1. Tez No: 471899
  2. Yazar: DİLARA EKİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LAİTH AL- SHAWAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada toplumdaki cinsel yönden aktif erkek sayısının cinselliğe açık kadın sayısına oranı ve bunun cinsel ilgi ve bağlılık niyetini yanlış yorumlamaya olan etkisi araştırılmıştır. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Psikoloji Laboratuvarında, hızlı randevu tekniği (speed meeting) ile yürüttüğümüz deneyde hem erkek hem kadın katılımcılar (N=260) eşleştirildikleri her partnerin kendilerine gösterdikleri cinsel ilgiyi değerlendirmişlerdir. Sonuçlar, kadın ve erkeklerin kendilerine yöneltilen cinsel ilgiyi yorumlamada farklı türlerde hatalar yaptıkları göstermiştir. Ancak, cinsel yönden aktif olan erkek sayısının cinselliğe açık kadın sayısına oranı deney grupları arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. Elde edilen sonuçların muhtemel kaynakları ve ileride bu konuda yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The current thesis investigates the operational sex ratio of the environment and its effects on people's accuracy in evaluating the sex and commitment intent of others. We conducted a speed meeting experiment in Ihsan Doğramacı Bilkent University's Psychology Laboratory (N=260), where both men and women evaluated their partner's sexual intent towards them. Results showed a difference between sexes in the error types they made when they evaluated sexual intent. We did not observe any effect of operational sex ratio between experimental groups. We discuss possible reasons for the absence of this effect and directions for future research.