Judgmental forecasts with scenarios and risks
Senaryo ve risk destekli yargısal tahminler
- Tez No: 471902
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖNKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada temel amaç, senaryo ve risklerin yargısal tahminlere, tahmin yapıcıların özgüvenine ve olasılık değerlendirmelerine etkilerini incelemektir. Senaryo ve risklerin tahmin tavsiyesi olarak etkisinin tespit edilmesi kapsamında, bu çalışma altı deney grubu ile çalışanlardan tavsiye kullanımı konusunda elde edilen bulguları sunmaktadır. Araştırma; gerçek iş dünyasından kanıtlar toplamak, yargısal tahminlemelerin ardında yatan nedenleri ve motivasyonları yorumlamak, tahmin yapıcıların muhtemel eğilimlerini tespit etmek amacını taşımaktadır. Bu tez ayrıca tavsiye kaynağına ait nitelikler olan“deneyimlenmiş güvenilirlik”ve“kabul edilmiş güvenilirlik”in belirtilmesi ile ortaya çıkan tavsiye kullanımına dair analizleri sunmaktadır. Araştırmalardan çıkan sonuçlar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için yeni fikirlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate how scenarios and risks influence judgmental forecasts, forecaster's confidence, and assessments of likelihood of occurrence. In its attempt to identify the impact of scenarios and risks as channels of forecast advice, this research reports the findings on the use of advice from six experimental groups with business practitioners as participants. Goal was to collect evidence and interpret the reasons and motivations behind judgmental forecasts from actual business life, as well as to identify the possible biases of forecasters after reviewing certain scenarios and risks. This thesis also presents analyses on the use of advice corresponding to the credibility attributes of advisors, i.e.,“experienced credibility”and“presumed credibility”. Following a discussion of the results, future research directions are provided.