The dimples of Venus: An adaptive morphological trait of physical attractiveness
Venüs'ün gamzeleri: Fiziksel çekimin adaptif morfolojik karakteri
  1. Tez No: 471901
  2. Yazar: JONATHON ALBERT FLORES
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. LAİTH AL- SHAWAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Venüs'ün Gamzeleri'ni (VD), fiziksel çekicilik ile alakalı bir eş seçimi kriteri olarak inceleyen çalışmaları belgelemektedir. Bu çalışmalarda çekicilik seviyesi zorunlu cevaplama yöntemi ve çekicilik seviyesi derecelendirme ile ölçülmüştür. Bu çalışmalar için Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde kültürler-arası veri elde edilmiştir. Sonuçlar, erkeklerin tutarlı olarak kadınlarda VD'yi tercih ettiklerini, kadınlarınsa VD'ye karşı erkeklerin gösterdiğine kıyasla daha düşük şiddette bir seçim eğiliminde olduğunu göstermektedir. Cinsiyetler arası seçim farklılığı, VD'nin kadınlarda potansiyel doğurganlık işareti olduğuna delalet edebilir; çünkü VD, hamilelikte olduğu gibi ağır bir yükü taşımayı kolaylaştıran sağlam ve sağlıklı bir biyolojik altyapının varlığına kanıt teşkil eder.
Özet (Çeviri)
This thesis documents a series of studies investigating the Dimples of Venus (DOV) as a physically attractive fitness-relevant cue in mating contexts. Judgments of attractiveness across four studies were measured through forced-choice tasks and ratings of attractiveness. Cross-cultural data was attained between The United States of America and Turkey. Results indicate that men consistently prefer the DOV on women whereas women hold a weaker preference for the DOV on men. The sex-differentiated preference may be linked to pregnancy fitness-benefits in women since the DOV are linked to underlying biological structures related to spinal health and stability for carrying heavy loads, such as offspring.