Exogenous shocks and governing energy security
Harici şoklar ve enerji güvenliği yönetişimi
  1. Tez No: 471911
  2. Yazar: ALİ OĞUZ DİRİÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR İŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu araştırma, hükümetlerin harici şoklar karşısında enerji güvenliğini nasıl sağlamaya çalıştıklarını incelemektedir ve Türkiye, Fransa ile Hollanda karşılaştırmalı örnek vakaların, enerji güvenliğinde piyasa mekanizmalarına karşı jeopolitik faktörlerin göreli etkisini incelemektedir. Fiyat şokları, jeopolitik olaylar, afetler veya felaketler ve benzer olaylarla karşılaştıklarında, hükümetler enerji güvenliğini nasıl muhafaza ettiklerini irdeler. Türkiye, Fransa ve Hollanda'nın seçilmelerinin nedeni, üçünün de Avrasya'da OECD ve NATO üyesi olmaları; fakat farklı konumlara, şartlara, enerji bileşimlerine, coğrafya, ekonomi, ve nüfus özelliklerine sahip olmalarıdır. Araştırma, üç ülke hükümetlerinin, dört harici şoka nasıl tepki gösterdiklerini ele almaktadır: a) Irak'ın işgali ve akabindeki petrol fiyatındaki yükselme, b) 2005/6 Rusya-Ukrayna krizi, c) 2008 dünya ekonomik bunalımı ve akabinde petrol fiyatlarındaki aşırı iniş-çıkışlar, d) 2011 yılı Fukuşima nükleer santral kazası. Hükümetlerin, enerji güvenliğini sağlamak için iki ayrı zaman diliminde hareket ettikleri ileri sürülmektedir. Hükümetlerin harici şoklara, farklı zaman çerçevelerinde tepkilerinin üzerinde duran“Enerji Güvenliğine Farklı Zaman Dilimleri Çerçevesinde Yaklaşımı”ortaya konmaktadır. Kısa vadede hükümetler, zaafiyetlere karşı etkinlikle mukabelede bulunamamalarından geçici çözümler aramaktadırlar: Örneğin tedarikçilerden kaynaklanabilecek kesintilerle başa çıkabilmek amacıyla sıvılaştırılmış doğalgaz ithal etmek gibi. Uzun vadede hükümetler, zaafiyetleri asgariye indirmek amacıyla enerji güvenliği alanında kapasite geliştirme yoluna gidebilirler ve bu amaçla boru hatları veya nükleer santraller inşaası için hükümetlerarası anlaşmalar yapabilirler. Böylece hükümetler, enerji güvenliklerine yönelik harici şoklara karşılık verirken, farklı zaman çerçevelerinin sözkonusu olabileceği farklı stratejiler uygularlar. Gözlemlenen jeopolitik ve harici ayarlamalar uzun vadeli olmaktadırlar ve piyasaların içinde işleyeceği çerçeveyi oluşturmaktadırlar. Dolayısıyla, enerji güvenliğini sağlamada, sistemik etkiler daha göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines how governments maintain energy security when faced with exogenous shocks. The main focus of inquiry examines the relative influence of markets vs. geopolitics in the area of energy security using the comparative case studies of Turkey, France, and Netherlands, which are OECD economies and NATO members, but feature diverse settings and contexts as well as different energy mixes, geographies, and demographics. The research then inquires how these countries' respective governments responded to four exogenous shocks: a) 2003 invasion of Iraq and ensuing oil price hike; b) Russia-Ukraine natural gas crisis of 2005/6; c) 2008 world economic crisis and ensuing extreme oil price fluctuations; d) 2011 Fukushima nuclear meltdown. It is argued that governments operate within two distinct decision time horizons to maintain energy security. The concept of“Term Structure Approach to Energy Security”is introduced, which refers to government's capacity to respond to exogenous shocks within different time horizons. In the short term, governments cannot respond to vulnerabilities with optimum efficacy, so they seek palliative solutions. In the long term, governments develop a greater capacity to the area of energy security, to minimize vulnerabilities. Thus, governments implement different strategies associated with different term structures in responding to exogenous shocks to their energy security. Geopolitics and external adjustment (EGA) observed tend to be of long term, and set the structure within which markets operate. Therefore, system level influences are more observable in maintaining energy security.