From decline to progress: Ottoman concepts of reform 1600-1876
İhtilalden terakkiye: Osmanlı'da ıslahat kavramları 1600-1876
  1. Tez No: 471920
  2. Yazar: ALP EREN TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMES ALEXANDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, on altıncı yüzyılın sonlarından 1876'da ilk anayasanın ilanına kadar Osmanlı'da reform tartışmalarının dönüşümü, farklı dönemlerde kullanılan reforma dair kavramlar üzerinden analiz edilmektedir. Kronolojik sırayla bu kavramlar, on yedinci yüzyılda ıslâh, Nizam-ı Cedid döneminde tecdîd, Tanzîmat ve son olarak da terakkī kavramlarıdır. Özellikle Osmanlı bürokrat ve katipleri tarafından yazılan siyasi metinleri (risaleler, layihalar, kronikler ve makaleler) kullanarak, her dönemde, nizamın nasıl anlaşıldığı, çözülmenin ve çöküşün nasıl kavramsallaştırıldığı, geleneğin ne şekilde yeniden üretildiği ve yeniliğin nasıl meşrulaştırıldığı sorgulanmaktadır. Bu sorular aracılığıyla devletin dönüşüm sürecinde Osmanlı siyasi dilinin dönüşümünün nasıl bir mantık takip ettiğini anlamaya çalışırken bir yandan da Osmanlı siyasi kavramlarına, Batılılaşmaya ve sekülerleşmeye dair literatürdeki bazı temel varsayımları masaya yatırıyorum. Bu çalışma çerçevesinde yöntemsel olarak Reinhart Koselleck ve Cambridge ekolünün siyasi düşünce tarihine revizyonist yaklaşımlarından ilham alıyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyse the transformation of Ottoman reform debates from the late sixteenth century to 1876 when the first Ottoman constitution was promulgated, by tracing various concepts of reform used in different periods of. In chronological order these concepts are ıslah (reform) in seventeenth century, tecdîd (renewal) at the turn of nineteenth century, tanzîmât (reordering) in the period leading up to the Tanzimat and terakkī (progress) during the late Tanzimat. Using the political writing produced by Ottoman bureaucrats (memoranda, treatises, chronicles, essays) and scribes, in each era I question how order is understood, how Ottoman decline is conceptualized, how tradition is reinvented and how innovation is justified. Through such questions, I seek to understand the logic of transformation in Ottoman political vocabulary accompanying the state transformation process and challenge some basic assumptions in the literature regarding Ottoman political language, Westernization and secularization. In my analysis I employ various revisionist approaches to the history of political thought mainly including Reinhart Koselleck's conceptual history and contextualism of Cambridge School.