Kadın çalışanların cam tavan sendromu algılamaları: Ege Bölgesinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında bir araştırma
Women employees' perception of glass ceiling syndrome: An implementation in the operations of Aegean Region
- Tez No: 471937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Turizm endüstrisinde çalışan kadın oranı tüm dünyada önemli ölçüde artarken kadınların oldukça yoğun bir şekilde faaliyet gösterdikleri endüstride kadın çalışanların çok az bir bölümü üst düzey yöneticiliklerde ve stratejik öneme sahip pozisyonlarda yer alabilmektedirler. Kadınların yetenek ve başarılarının göz ardı edilerek üst düzey yönetim kademelerinden alıkonmasına, kadınlara görünmez ve kırılmaz engeller yaratılmasına cam tavan sendromu adı verilmektedir. Araştırma, Ege Bölgesinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında farklı kademelerde çalışan kadınların demografik özelliklerinin cam tavan sendromu algılamalarının tespit edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerde, Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren seyahat acentalarındaki kadın çalışanların cam tavan sendromu algılamalarında; yaş durumuna, işletmedeki pozisyona, bireylerin sahip oldukları eğitime, kadınların şirketteki çalışma yılına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the number of women working in the tourism sector is increasing throughout the world, in the sector where women show a lot of activities, only a small group of them could manage to moe to high level management jobs or take up strategically important positions. The fact that women's skills and successes are ignored and they are prevented from reaching high level management positions by those created unbreakable obtacles is called“glass ceiling syndrome”. In the analysis of the data obtained from this research, it was concluded that when assessing woman tourism workers' perception of glass ceiling syndrom, there were significant statistical differences found in the results based on their education level, their position in the business, their age and the lenght of time they have been working for the company.