Fiziksel şiddet mağduru kadınlarda sosyal destek algısı, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu
Perceived social support, psychological resilience and life satisfaction in women victims of physical violence
  1. Tez No: 471944
  2. Yazar: DİLBER RABİA ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada fiziksel şiddet mağduru kadınların (N=157) psikolojik dayanıklılıklarının ve algılanan sosyal destek türlerinin yaşam doyumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma katılımcılarına demografik bilgiler içeren bir anket ve Canor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile Yaşam Doyumu Ölçeği verilmiştir. Verilen bu anket ve ölçekler çerçevesinde elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın hipotezlerinden olan yaşam doyumunu etkileyen değişkenlerden psikolojik dayanıklılık ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve yaşam doyumu ile algılanan sosyal destek arasında da anlamlı bir ilişki olduğu çalışmamızda görülmüştür. Bununla birlikte psikolojik dayanıklılık ve algılanan sosyal destek arasında da anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda psikolojik dayanıklılığın ve algılanan sosyal desteğin yaşam doyumunu yordadığı çalışmamız içerisinde bulunmuştur. Araştırmamız içerisinde demografik veriler ile değişkenler arasındaki ilişkiye dair yorumlar tartışma ve bulgular kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, psychological resilience of women with physical violence (N = 157) and the impact of perceived social support types on life satisfaction were examined. Survey participants were given a questionnaire with demographic information and Connor-Davidson Resilience Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Life Satisfaction Scale. The data obtained within the scope of these questionnaires and scales were evaluated statistically. We have found that there is a significant relationship between psychological resistance and life satisfaction, which is one of the research hypotheses, and that there is a meaningful relationship between life satisfaction and perceived social support. Further, there was a significant relationship between psychological resilience and perceived social support. As a result of the regression analysis performed, we found that psychological resilience and perceived social support were the predictors of life satisfaction. Interpretations of the relationship between demographic datas and variables in our study are given in the discussion and findings.