Sırsız seramikleri maskeleme yöntemi ile indirgeme
Reduction of unglazed ceramics by masking method
- Tez No: 471949
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sırsız seramikleri indirgen pişirim ortamında çeşitli malzemeler ile maskeleyerek, kontrollü yüzey etkileri elde etmektir. Bu amaçla birinci bölümde, maskeleme yöntemi ile indirgen pişirimin ne olduğu ve nasıl uygulandığı araştırılmıştır. İkinci bölümde, uzun yıllar boyunca çalışmalarında maskeleme yöntemi ile indirgemeyi kullanan seramikçilerin, tekniği uygulama farklılıkları üzerinden tecrübeleri aktarılmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmanın uygulama bölümünde çamur çeşitleri, form ve yüzey tasarımı, şekillendirme yöntemi, Terra Sigillata astarı ve renklendirilmiş astar, perdahlama, bisküvi pişirim dereceleri, maskeleme işlemi için astar ve sır reçeteleri, raku fırını için pişirim dereceleri, indirgeme malzemeleri ve süresi, parlatma malzemeleri ile ilgili denemeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda, pişirim sonuçlarını etkileyen faktörler belirlenerek kontrollü yüzey etkilerine sahip çalışmalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to obtain controlled surface effects in reduction atmosphere by masking unglazed ceramics with various materials. For this purpose, in the first part investigates what reduction with masking method is and how to be applied. In the second part, it searches the master ceramicists who use reduction with masking method in their own artworks and how they have experienced different application techniques. Therefore, in the application chapter of this thesis, different types of clays, the design of the form and surface, shaping methods, colored and Terra-sigillata's slips, burnishing, biscuit firing temperatures, slip and glaze recipes for masking, Raku firing temperatures, reduction materials and timing, and polishing materials were tested. As a result of these experiments, the factors that affect the firing results were determined. These determined factors have been used to produce artworks with controlled surface effects.