İktisadi düşünce tarihinde girişimcilik
Entrepreneurship in the history of economic thought
  1. Tez No: 471978
  2. Yazar: ESRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLİHAN NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Globalleşen günümüz dünyasında ekonomik büyüme ve kalkınmada önemli bir rol oynayan girişimcilik, yenilik ve yaratıcılığın merkezini oluşturmaktadır. Girişimcilik, üretim ve istihdam artışında önemli bir rol oynadığı için, girişimcinin iktisat tarihinde izlediği yol bu bağlamda oldukça önemli olmuştur. Girişimcilik Dünya ve Türkiye pazarında yeni işlerin ortaya çıkması veya var olan işin fırsata dönüştürülmesiyle kalite ve refahı arttıran bir araç olmuştur. İktisadi literatürde geniş bir alanı kapsayan girişimcilik kavramı Dünya'da ve Türkiye'de yıllarca etkin bir şekilde kendini göstermiş, ekonominin gelişmesinde vazgeçilmez bir faktör olmuştur. Schumpeter iktisat tarihinde girişimciliğin önemine değinmiştir. Dünya genelinde ticaret hacminin hızlıca gelişmesiyle birlikte sanayi ürünlerinin pazarlanması, tüm üretimin ve üretim biçiminin değişmesi kapitalist sistemin dünya ekonomilerine hızlı bir şekilde nüfus etmesi girişimcileri pazar alanını genişletmeye, yeni pazarlama yöntemleri bulmaya yöneltmiştir. Bu geniş kitleleri etkilemesine bağlı olarak girişimcilik konusu tüm iktisat okullarının önem verdiği bir konu haline gelmiştir. Günümüz dünyasında tüm işletmelerin varlığını devam ettirebilmeleri için, hızlıca değişen ve gelişen rekabet ortamına ve teknolojiye ayak uydurmaları gerekmektedir. Bu değişime uyum sağlayamayan işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri mümkün değildir. Söz konusu değişime ayak uydurmak ise girişimcinin görevidir. Girişimcinin risk oranını iyi tahlil etmesi, mücadeleci olması, belirsizlik durumlarına karşı tahlillerinin güçlü olması bunun yanında yeni teknolojileri kullanması ve yeni pazar bulma konusunda yetenekli olması başarıya ulaşması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which plays a key role in economic growth and development in today's globalized world, constitutesthe centre of innovation and creativity. Because entrepreneurship plays an important role in the growth of production and employment, the course that the entrepreneur has followed in the history of economics has become very important in this context. With new jobs emerging or transforming existing business into opportunityin the world and in the Turkish market, entrepreneurship has become a tool that increasesquality and prosperity. The concept of entrepreneurship which covers a wide area in the economic literature, has come into prominence effectively in the world and in Turkey for many years and has become an indispensable factor in the development of the economy. Schumpeter mentions the importance of entrepreneurship in the history of economics. With the rapid growth of trading volume worldwide, the marketing of industrial products, the transformation of all manufacturing and manufacturing types and rapid the penetration of capitalist system into world economies have prompted entrepreneurs to expand the market place and find new marketing methods. The entrepreneurship issue has become a matter of importance for all schools of economics, depending on the influence on these large masses. In today's world, in order for all business to continue their existence, they need to adapt to rapidly changing and developing competitive environment and technology. It is impossible for the businesses that cannot adapt to this change to survive. It is the duty of the entrepreneur to adapt to change in question. For anentrepreneur to succeed, it is important to analyse the risk ratio well, to be a contentious, to have be strong analysis against the uncertainties, to use new technologies and tohave a talent for finding new markets and wing new technology.