Müzik öğretmeni adaylarının koro ve yönetimi dersine ilişkin görüşleri
The opinions of prospective music teachers about the lesson of chorus and its conducting
  1. Tez No: 471979
  2. Yazar: ERAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALPER VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümlerine bağlı müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim görmekte olan müzik öğretmeni adaylarının son sınıfta aldıkları ''Koro ve Yönetimi'' dersinin kapsamı, içeriği ve ders süresiyle birlikte işlenişindeki mevcut sorunlara yönelik görüşlerini saptayıp değerlendirerek dersin işlevselliğini artırmaktır. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin her bir coğrafi bölgesinden rastlantısal olarak seçilen 7 üniversitenin eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören lisans programı son sınıf öğrencilerinden oluşturulan örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Cumhuriyet Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne bağlı eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi anabilim dalları lisans programlarında öğrenim gören 203 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin istatiksel analizi; SPSS 17.0 paket programıyla, frekans ve yüzde analizi, bağımsız gruplar için T-tesi, birden fazla grubu içeren değişkenlerin karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiki sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının görüşlerinden toplanan verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgular sonucunda, ''Koro ve Yönetimi'' dersinin; açıklanan plan çerçevesinde işlenilmediği, öğretim süreci açısından 2 saatlik ders süresinin yeterli olmadığı, öğrencilerin müzik öğretmenliği yeterlikleri bakımından ''Koro ve Yönetimi'' dersine yönelik görüşlerinin mezun oldukları lise türlerine ve yaşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde ''Koro ve Yönetimi'' dersinin işlevselliğini artırmaya yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to improve the functionality of ''Choir and Its Conducting'' lesson taken by senior class students studying at the Music Teaching Department of Fine Arts, on the present issues related to the content, process, and the scope of this lesson. This study has been carried out in 2015-2016 academic year on a sample of randomly senior class students studying at the department of music teaching in faculty of education choosen from seven universities from seven different geographical regions in Turkey. The sample of this study consists of two hundred and three students studying at Cumhuriyet University, Erzincan University, Harran University, Muğla Sıtkı Koçman University, Uludağ University, Mehmet Akif Ersoy University and Ondokuz Mayıs University. The statisticial analysis of the data; SPSS 17.0 pocket programme has been used in analysing frequence and percentage, T-test for independent samples and one-way analysis of varience for comparing more than one variable. Statistical results have been interpreted in the level of 0,05 meaning fulness. At the end of this study and the end of the questionnoire applied to the candidates of music teaching, it is understood that the lesson of choir and its conduct isn't though according to its plan, it is not enough to have this lesson just two hours and in terms of the capability of music teaching their ideas about the lesson of choir and conduct has no difference according to their high school and their age. Some solutions are suggested to increase the functionality of the ''choir and its management lesson''