Evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri ve evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between relationships of married individuals with their families of origin and their marital adjustments
- Tez No: 471984
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri ve evlilik uyumları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri (aile ortamı, anneyle ilişkiler, babayla ilişkiler) ve evlilik uyumları arasındaki ilişkiye ve evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri (aile ortamı, anneyle ilişkiler, babayla ilişkiler) ve evlilik uyumları arasındaki ilişkinin cinsiyete göre değişip değişmediğine bakılmıştır. Bu çalışma 2017 yılında Samsun ili sınırları içerisinde yaşayan 111'i kadın, 131'i erkek olmak üzere toplam 242 evli birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmada evli bireylerin evlilik uyum düzeylerini ölçmek amacıyla 1976 yılında Spanier tarafından geliştirilen, Fışıloğlu ve Demir (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ), kök aileyle ilişki düzeylerini ölçmek amacıyla Cihan Güngör (2007) tarafından geliştirilen Kök Aileyle İlişkiler Envanteri (KAİE) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Veriler 20.00 SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik incelemesi doğrultusunda Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve MANOVA testi analiz teknikleri kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde .05 anlamlılık düzeyi göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri (aile ortamı, anneyle ilişkiler, babayla ilişkiler) ve evlilik uyumları arasında anlamlı ilişki bulunmuşken, evli bireylerin kök aileleriyle ilişkileri (aile ortamı, anneyle ilişkiler, babayla ilişkiler) ve evlilik uyumları arasında cinsiyete göre anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular literatür doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship of married individuals and their family of origin and their marital adjustment. For this purpose, it was examined whether the relationship between the married individuals (family environment, relations with mother, relations with father) and their marital adjustments and the relationship between the marred individuals and their families of origin (family environment, relations with mother, relations with father) and marital adjustment changes according to the gender. This study was carried out on a total of 242 married individuals including 111 women and 131 men and living in the province of Samsun in 2017. In order to measure the marital adjustment levels of the married individuals in the study, the Dyadic Adjustment Scale (DAS), which was developed by Spanier in 1976 and adapted to Turkish by Fışıloğlu and Demir (2000), was used to measure the level of relationship with the family of origin, the Scale of relations with family of origin (FOS) developed by Cihan Güngör (2007) and the Personal Information Form prepared by the researcher were used. The data were analyzed with the 20.00 SPSS package program. The Pearson Moments Multiplication Correlation and MANOVA test analysis techniques were used in order to examine the normality of the data. A statistical significance level of .05 was considered in the statistical evaluation of the data. As a result of the analysis, there was a significant relationship between the marital adjustment of the married individuals (family environment, relations with mother, relations with father) and marital adjustment while there was no significant difference between the relationships of married individuals with their families of origin (family environment, relations with mother, relations with father) and the marital adjustments according to gender. Findings obtained from this research were interpreted in the direction of the literature and suggestions were made.