Semiotic analysis of cultural differences between the representation of female protagonists in Disney animations and Hayao Miyazaki animes
Disney animasyonları ve Hayao Miyazaki animelerinde kadın baş kahramanların temsilleri arasındaki kültürel farkların göstergebilimsel analizi
- Tez No: 472055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, Disney Company animasyonlarında ve Hayao Miyazaki animelerindeki kadın kahramanın göstergebilimsel analizi üzerine yoğunlaşmış ve kadın kahramanları arasındaki kültürel farklılıkları detaylı olarak araştırmıştır. Semiyoloji, kadınları tasvir ederken kullanılan tasvirleri anlamanın ve açıklamasının teorik bir yolunu göstermiştir. Bu araştırmanın amacı, alanında çok başarılı ve bulundukları kültürü animasyonlarında en iyi sunan iki temsilci Disney Company ve Hayao Miyazaki'nin animasyonlarında tasvir ettikleri kadın başkahramanlara, kendi kültürlerindeki kadına bakış açısının nasıl olduğu cevabını vermek amaçlıdır. Japon kültüründe ve Amerikan kültüründe toplumun kadına bakışı, kadının toplumdaki yeri ve önemi bakımından bu animasyonlar örnek teşkil eder. Hayao Miyazaki animelerinde kültür göstergelerini iyi kullanarak, kadınları tasvir yaklaşımında daha güçlü ve bağımsız gösterirken, Disney Company zamanla kadını benzer bir şekilde güçlendirir fakat temelde kadına bakış ve belli kalıplar içinde kalarak çok değişkenlik göstermemiştir. Bu araştırma ile birbirinden farklı iki kültürün kadını modelleme şekli ve toplumsal cinsiyet rolü bakımından önemli veriler sunmakta, büyük bir kitleye hitap eden bu animasyonların insanları etkilemede rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the semiotic analysis of the female hero in the Disney Company animations and the Hayao Miyazaki animations and investigates in detail the cultural differences between the female protagonists. Semiology has shown a theoretical way to understand and explain the representations used when depicting females. The purpose of this research is to answer the question of how women are viewed within the two very different cultures through the study of female protagonists in animation and anime, with their most popular and respected representatives, Hayao Miyazaki and the Disney Company. These animations exemplify the way society views women in Japanese culture and American culture, and the place and importance of women in society. While observing Hayao Miyazaki's cultural signs that display women stronger and more independent, the Disney Company has strengthened women to a similar level of heroic independence over time, but has not shown much variability, mainly in the perspective of women and in certain stereotypical patterns. In this research, two different cultures provide important data on modeling and gender roles in women, showing that these animations appeal to a large audience and play an important role in influencing people.