Two essays on market liquidity
Piyasa likiditesi üzerine iki makale çalışması
- Tez No: 472054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI LEVENT USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu doktora tezi bir emir odaklı elektronik piyasa olan Borsa İstanbul'daki hisse bazlı piyasa likiditesine odaklanmakta ve iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda piyasa oyuncusu bazında likidite akışı ve aşağı yönlü fiyat oluşumu arasındaki ilişki, tacir ağı topolojisi göz önünde bulundurularak ampirik olarak incelenmiştir. Bilgili tacir olarak sınıflandırılan yerli finansal kuruluşların merkeziyet derecelerini hesaplamak için PageRank algoritması kullanılmıştır. Gün içi maksimum düşümler ise güniçi likidite şoklarını yakalaması açısından hesaplanmıştır. Bulgularımız: 1) Herhangi bir gün için azami kümülatif kayıp, bilgili tacirlerin likidite talepleri ile doğru orantılı olarak artmaktadır. 2) Bilgili tacirlerin satış merkeziyetindeki belirsizliği, güniçi azami kayıp seviyesinin belirsizliği ile zaman içinde pozitif yönde ilişkilidir. 3) Zaman örüntüleri istatisiksel olarak anlamlıdır: Düşüm derinliği Perşembe günleri en yüksek, Pazartesi günleri ise en düşük olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve Mart aylarındaki sırasıyla en yüksek ve en düşük düşümler Mayıs'ta-Sat ve Kar Bildirim etkilerinin varlığına işaret etmektedir. İkinci kısımda ise, geleneksel Riske Maruz Değer (VaR) yöntemlerinde sıklıkla göz ardı edilen piyasa likidite riskine odaklanılmış ve mevcut literatüre alternatif olarak iki parametrik Likiditeye Uyarlanmış VaR modeli sunulmuştur. İlk model piyasa derinliğindeki belisizliği, ikinci model ise buna ilave olarak piyasa sıkılığını da kapsamaktadır. Geçerleme sonuçları, regülatif uyumluluk, istatistiksel kapsama, kestirimsel dağılım kaybı ve kayba karşılık göreceli likidite maliyeti'ndeki kriterlere göre hesaplanmıştır. Her iki parametrik yöntemin de geleneksel yöntemlere kıyasla daha üstün olduğu ve varolan modellere güçlü birer alternatif olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of two parts and focuses on the equity based market liquidity in Borsa Istanbul, as an order driven electronic market. In the first part, we empirically analyze the agent based relationship between liquidity flow and downside price formation based on the trading network topologies. We apply PageRank Algorithm to extract daily centrality degree in liquidity demand of domestic financial institutions classified as informed traders and use intraday maximum drawdown to capture intraday liquidity shocks. We find evidence that 1) Maximum cumulative loss for a given day, deepens with the increasing liquidity demand of informed traders. 2) The uncertainty in the centrality degree of informed trading on the sell side of the transaction book is overtime positively related with the uncertainty regarding the highest level of intraday loss. 3) Time Patterns are significant: Drawdown depth is highest on Thursdays and lowest on Mondays. Highest (lowest) drawdowns on May (March) indicate the existence of Sell-in-May effect (earnings announcement effect). In the second part, we focus on the market liquidity risk, which is often ignored in conventional Value at Risk (VaR) Metrics. We propose two alternative parametric methods to the existing literature on Liquidity Adjusted Value at Risk. The first model is based on the uncertainty in depth whereas the second model includes the tightness dimension to the latter. Our validation results indicate that both parametric approaches are strong alternatives to existing tightness based models and strictly superior to conventional VaR, with respect to performance related to regulatory compliance, statistical coverage, predictive quantile loss and overall relative cost of liquidity vs. loss.