Scoring commercial companies with internal credit rating model
İçsel kredi derecelendirme modeli ile tüzel firmaların skorlanması
  1. Tez No: 472060
  2. Yazar: EMRE ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GAYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bankacılık sektöründeki en önemli risk kredi riskidir. Kredi riski bir müşterinin kredi sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirememesinden dolayı oluşan zarar olasılığı olarak tanımlanmaktadır. Temerrüt olasılığı istatistiksel yöntemlere dayalı skorkart modeli ile belirlenmektedir. Skorkart modeli aynı zamanda Basel kriterlerinde belirtilen kredi riski için tutulması gereken yasal sermaye tutarının hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Bu tezde orta ölçekli firmaların kredi başvuru formlarında bulunan finansal ve finasal olmayan değişkenleriden yaralanılarak lojistik regresyona dayalı bir skorkart modeli oluşturulmuştur. Skorkart modelinden alınan sonuçlar ile müşteriler temerrüt olasılıklarına göre sınıflandırılmış, kredi riski yönetiminin temel metotları anlatılmıştır ve skorkart modelin temerrüt olasılığını tahmin etme gücü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important risk in banking sector is credit risk. Credit risks simply refer to the potential that a bank borrower will fail to fulfill its requirements in accordance with credit agreements. Probability of default is calculated with scorecard models based on statistical methodology. Also, scorecard models are using for calculating necessary amount of capital reserves to cover credit risk which is stated in Basel regulations. In this thesis, a scorecard model which is based on logistic regression is developed with financial and nonfinancial data in credit application forms of medium sized companies. Customers are clustered according to their probability of default, basic methods of credit risk management are explained and predictive power of scorecard model is evaluated with results from scorecard model.